Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
Aktorzy zdecydowali się na protest pod hasłem "Teatr to nie firma". Wskazują, że teatry w innych miastach otrzymują dotacje wyższe nawet o kilka milionów złotych. Dotknął nas między innymi Covid - mówił Jakub Skrzywanek.

- Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to jest 5600 złotych brutto. Średnia płacowa, czyli można powiedzieć, że większość osób z zespołów technicznych i innych zespołów, zarabia płacę minimalną. To jest po prostu niesprawiedliwe - mówił dyrektor artystyczny.

Aktorzy wskazywali, że w ciągu ostatnich pięciu lat ich pensje wzrosły o 300 złotych brutto. W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.

- To jest tak, że my sami jesteśmy w pewnego rodzaju trudnej sytuacji. Przygotowujemy znakomity festiwal, ale przygotowujemy go w jakiś sposób absolutnie nadludzką siłą naszych pracowników, którzy są u kresu, także organizacyjnych, administracyjnych - mówił dyrektor artystyczny teatru.

Teatr Współczesny w Szczecinie to obecnie jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat jego aktorzy zdobywali laury na niemal wszystkich ważnych festiwalach teatralnych w kraju.

Jakub Skrzywanek mówił, że jest mu bardzo przykro, bo sądził, że miasto Szczecin i prezydent docenią ich ciężką pracę.

- Oczywiście, że ten protest może być protestem przeciwko pracodawcy, czyli w tym przypadku mnie oraz dyrektorowi naczelnemu. Nasi pracownicy ogólnie mają rację, ale ja mam żal. Ja nie przyklaskuje protestowi. Uważam, że myśmy przegrali. To jest też moja osobista porażka, ale przede wszystkim porażka urzędników miejskich, ponieważ porównywalne teatry w Polsce mają dotacje o 4-5 mln złotych więcej - mówi Skrzywanek.

Jesteśmy jedną z najlepszych wizytówek Szczecina - mówił dyrektor artystyczny teatru.

- Samego ekwiwalentu reklamowego - to jest taka liczba, którą się przelicza jak my promujemy miasto na zewnątrz - to jest ponad trzydzieści milionów złotych za ten okres. I teraz po prostu ja naprawdę wierzyłem, że jeśli tak będzie, to ktoś nas dostrzeże. Niestety tak nie jest - mówił Jakub Skrzywanek.

Teatr Współczesny od wielu lat ma wielkie szczęście do prowadzących go. Był Maciej Englert, Bogusław Kierc, Anna Augustynowicz i teraz Jakub Skrzywanek. Ale sama sława artystom nie wystarcza.

Dotację dla Teatru Współczesnego na 2024 rok zaplanowano na 9,5 miliona złotych. Artyści postulują jej podniesienie o co najmniej milion złotych, chcą też debaty o finansowaniu kultury w Szczecinie. Zamierzają spotkać się z prezydentem Piotrem Krzystkiem na sesji Rady Miasta 19 marca.
Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to 5600 zł brutto
W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2024-08-30, godz. 10:26 Rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych Jedno z najważniejszych spotkań muzyków ludowych, rekonstruktorów i współczesnych interpretatorów w Polsce. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych. » więcej 2024-08-30, godz. 09:30 Wydarzenie "nie z tej ziemi" w Szczecinie O godzinie 19 w dawnym kinie Kosmos rozpocznie się wyjątkowy seans. Zaprezentowany zostanie film Stevena Spielberga z 1982 roku o najsympatyczniejszym kosmicie na ziemi. » więcej 2024-08-29, godz. 11:32 Spektakle uliczne i warsztaty, czyli "Inna bajka" w Szczecinie Teatr Kana zaprasza na "Inną bajkę", czyli na międzynarodowe święto sztuki dla małych, młodych, bo to festiwal głównie adresowany do młodego widza. » więcej 2024-08-28, godz. 11:58 Nowa szefowa Pioniera. "Znam je od podszewki" W szczecińskim Pionierze od października zmieni się nie tylko repertuar. » więcej 2024-08-28, godz. 10:52 Na grafiki Salvadora Dalego trafił porządkując szpargały w garażu Dziesięć grafik Salvadora Dalego odnalazło się w garażu w prestiżowej dzielnicy Londynu. To ilustracje do "Sztuki kochania". Prace trafią na aukcję. » więcej 2024-08-28, godz. 06:56 RSnW: "Bramat jest naturalnym elementem krajobrazu" Trwa 25. edycja goleniowskiego festiwalu teatralnego Bramat. To dziewięć dni pełnych spektakli, koncertów, wystaw czy pokazów. » więcej 2024-08-27, godz. 18:11 Zmiana na stanowisku dyrektora artystycznego Współczesnego [ZDJĘCIA] Michał Buszewicz dramaturg i reżyser teatralny będzie nowym dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. To już od stycznia przyszłego roku. » więcej 2024-08-27, godz. 15:58 W Pionierze znowu włączą się projektory [ZDJĘCIA] Szczecińskie kino Pionier ponownie otworzy swoje drzwi już w październiku. Tym razem kierownictwo obejmie Dom Kultury Krzemień. » więcej 2024-08-26, godz. 09:49 Sukces międzynarodowej orkiestry ILYO w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco zakończył się koncert International Lutosławski Youth Orchestra w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra zamknęła 12. edycję projektu Filharmonii w Szczecinie… » więcej 2024-08-25, godz. 15:19 Koncerty organowe w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Pianista Krzysztof Gutowski oraz organista Tomasz Soczek gwiazdami kolejnego międzyzdrojskiego koncertu organowego. Wydarzenie, którego historia sięga już 25. lat, odbyło się w kościele pw. św. Piotra Apostoła. » więcej
78910111213