Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
Aktorzy zdecydowali się na protest pod hasłem "Teatr to nie firma". Wskazują, że teatry w innych miastach otrzymują dotacje wyższe nawet o kilka milionów złotych. Dotknął nas między innymi Covid - mówił Jakub Skrzywanek.

- Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to jest 5600 złotych brutto. Średnia płacowa, czyli można powiedzieć, że większość osób z zespołów technicznych i innych zespołów, zarabia płacę minimalną. To jest po prostu niesprawiedliwe - mówił dyrektor artystyczny.

Aktorzy wskazywali, że w ciągu ostatnich pięciu lat ich pensje wzrosły o 300 złotych brutto. W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.

- To jest tak, że my sami jesteśmy w pewnego rodzaju trudnej sytuacji. Przygotowujemy znakomity festiwal, ale przygotowujemy go w jakiś sposób absolutnie nadludzką siłą naszych pracowników, którzy są u kresu, także organizacyjnych, administracyjnych - mówił dyrektor artystyczny teatru.

Teatr Współczesny w Szczecinie to obecnie jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat jego aktorzy zdobywali laury na niemal wszystkich ważnych festiwalach teatralnych w kraju.

Jakub Skrzywanek mówił, że jest mu bardzo przykro, bo sądził, że miasto Szczecin i prezydent docenią ich ciężką pracę.

- Oczywiście, że ten protest może być protestem przeciwko pracodawcy, czyli w tym przypadku mnie oraz dyrektorowi naczelnemu. Nasi pracownicy ogólnie mają rację, ale ja mam żal. Ja nie przyklaskuje protestowi. Uważam, że myśmy przegrali. To jest też moja osobista porażka, ale przede wszystkim porażka urzędników miejskich, ponieważ porównywalne teatry w Polsce mają dotacje o 4-5 mln złotych więcej - mówi Skrzywanek.

Jesteśmy jedną z najlepszych wizytówek Szczecina - mówił dyrektor artystyczny teatru.

- Samego ekwiwalentu reklamowego - to jest taka liczba, którą się przelicza jak my promujemy miasto na zewnątrz - to jest ponad trzydzieści milionów złotych za ten okres. I teraz po prostu ja naprawdę wierzyłem, że jeśli tak będzie, to ktoś nas dostrzeże. Niestety tak nie jest - mówił Jakub Skrzywanek.

Teatr Współczesny od wielu lat ma wielkie szczęście do prowadzących go. Był Maciej Englert, Bogusław Kierc, Anna Augustynowicz i teraz Jakub Skrzywanek. Ale sama sława artystom nie wystarcza.

Dotację dla Teatru Współczesnego na 2024 rok zaplanowano na 9,5 miliona złotych. Artyści postulują jej podniesienie o co najmniej milion złotych, chcą też debaty o finansowaniu kultury w Szczecinie. Zamierzają spotkać się z prezydentem Piotrem Krzystkiem na sesji Rady Miasta 19 marca.
Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to 5600 zł brutto
W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2022-01-14, godz. 20:15 Mitologia starożytna na wystawie w Zamku "Metamorfozy Owidiusza - mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku" - to tytuł wystawy, którą zobaczyć można w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2022-01-12, godz. 21:50 Zmarł polski raper Pjus Zmarł Karol Nowakowski, który współtworzył skład 2cztery7. Raper Pjus miał 40 lat. » więcej 2022-01-12, godz. 18:58 Wpływ pandemii na życie szczecinian Pod tytułem "Miasto w cieniu pandemii" ukazała się Kronika Szczecina roku 2020. » więcej 2022-01-11, godz. 21:33 „Akademia Pana Kleksa” w Filharmonii [ZDJĘCIA] „Kaczka Dziwaczka”, „Meluzyna” czy „Na wyspach Bergamutach” - to część piosenek, które zabrzmiały w złotej sali Filharmonii w Szczecinie w ramach koncertów szkolnych. Ten, który odbył się we wtorek, inspirowany był „Akademią… » więcej 2022-01-08, godz. 13:25 Nietypowa propozycja dla dzieci w Pleciudze [ZDJĘCIA] Nie będzie to typowy spektakl ani koncert, a bardziej spotkanie z muzyką. Teatr Lalek "Pleciuga" zaprasza w sobotę na "Kołysanki Północy". » więcej 2022-01-08, godz. 09:03 Był ikoną popkultury tamtych czasów Gdyby żył, skończyłby dziś 87 lat. 8 stycznia 1935 roku w miejscowości Tupelo w stanie Missisipi na świat przyszedł Elvis Presley. » więcej 2022-01-07, godz. 11:07 Szczecin Philharmonic Big Band z kolędami i pastorałkami [WIDEO, ZDJĘCIA] „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jingle bells”, czy „Jezus malusieńki” - to tylko część kolęd i pastorałek, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2022-01-05, godz. 13:53 Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Jubileusz 45-lecia pracy na scenie [WIDEO, ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisami zakończył się wczoraj w złotej sali Filharmonii w Szczecinie koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. » więcej 2022-01-04, godz. 18:24 45 lat na scenie. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz w Szczecinie „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Być kobietą”, czy „Odkryjemy miłość nieznaną”, to tylko część przebojów Alicji Majewskiej, które zabrzmią we wtorek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-03, godz. 20:05 Rusza nabór do Konkursu kompozytorskiego „EduVirtuoso” w Filharmonii Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłasza nabór do czwartego Konkursu talentów z cyklu „EduVirtuoso”. Tym razem zaprasza do udziału młodych kompozytorów w wieku od 12 do 16 lat, bez względu na kierunek edukacji… » więcej
102103104105106107108