Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
Aktorzy zdecydowali się na protest pod hasłem "Teatr to nie firma". Wskazują, że teatry w innych miastach otrzymują dotacje wyższe nawet o kilka milionów złotych. Dotknął nas między innymi Covid - mówił Jakub Skrzywanek.

- Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to jest 5600 złotych brutto. Średnia płacowa, czyli można powiedzieć, że większość osób z zespołów technicznych i innych zespołów, zarabia płacę minimalną. To jest po prostu niesprawiedliwe - mówił dyrektor artystyczny.

Aktorzy wskazywali, że w ciągu ostatnich pięciu lat ich pensje wzrosły o 300 złotych brutto. W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.

- To jest tak, że my sami jesteśmy w pewnego rodzaju trudnej sytuacji. Przygotowujemy znakomity festiwal, ale przygotowujemy go w jakiś sposób absolutnie nadludzką siłą naszych pracowników, którzy są u kresu, także organizacyjnych, administracyjnych - mówił dyrektor artystyczny teatru.

Teatr Współczesny w Szczecinie to obecnie jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat jego aktorzy zdobywali laury na niemal wszystkich ważnych festiwalach teatralnych w kraju.

Jakub Skrzywanek mówił, że jest mu bardzo przykro, bo sądził, że miasto Szczecin i prezydent docenią ich ciężką pracę.

- Oczywiście, że ten protest może być protestem przeciwko pracodawcy, czyli w tym przypadku mnie oraz dyrektorowi naczelnemu. Nasi pracownicy ogólnie mają rację, ale ja mam żal. Ja nie przyklaskuje protestowi. Uważam, że myśmy przegrali. To jest też moja osobista porażka, ale przede wszystkim porażka urzędników miejskich, ponieważ porównywalne teatry w Polsce mają dotacje o 4-5 mln złotych więcej - mówi Skrzywanek.

Jesteśmy jedną z najlepszych wizytówek Szczecina - mówił dyrektor artystyczny teatru.

- Samego ekwiwalentu reklamowego - to jest taka liczba, którą się przelicza jak my promujemy miasto na zewnątrz - to jest ponad trzydzieści milionów złotych za ten okres. I teraz po prostu ja naprawdę wierzyłem, że jeśli tak będzie, to ktoś nas dostrzeże. Niestety tak nie jest - mówił Jakub Skrzywanek.

Teatr Współczesny od wielu lat ma wielkie szczęście do prowadzących go. Był Maciej Englert, Bogusław Kierc, Anna Augustynowicz i teraz Jakub Skrzywanek. Ale sama sława artystom nie wystarcza.

Dotację dla Teatru Współczesnego na 2024 rok zaplanowano na 9,5 miliona złotych. Artyści postulują jej podniesienie o co najmniej milion złotych, chcą też debaty o finansowaniu kultury w Szczecinie. Zamierzają spotkać się z prezydentem Piotrem Krzystkiem na sesji Rady Miasta 19 marca.
Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to 5600 zł brutto
W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 14:24 Tysiące złotych na dofinansowanie kultury w regionie Do 50 tysięcy złotych na imprezy kulturalne, festiwale albo wystawy - na te wydarzenia można zdobyć dofinansowanie z zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2025-01-14, godz. 08:28 Darmowe pokazy "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" Będą darmowe pokazy filmu pt. "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny". To historia szczecińskich przedwojennych przedsiębiorców zatrudniających w szczytowym momencie działalności ponad 250 pracowników. » więcej 2025-01-13, godz. 10:02 "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" w kinie Pionier [ZDJĘCIA] "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" - to najnowszy film dokumentalny Heleny Kwiatkowskiej, którego premiera zaplanowana została na dzisiejszy wieczór w kinie Pionier. » więcej 2025-01-11, godz. 17:57 Walce, marsze, polki Straussa i standardy jazzowe na Koncercie Prezydenckim w Filharmonii [ZDJĘCIA] Śpiewy publiczności z orkiestrą symfoniczną, owacje na stojąco i dwa bisy. To wszystko wydarzyło się w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprosił melomanów na Noworoczny Koncert… » więcej 2025-01-10, godz. 17:30 Koncert Prezydencki w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Jak co roku, prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprasza melomanów do Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie na wyjątkowy wieczór. » więcej 2025-01-10, godz. 14:40 Wernisaż „Circulus” Katarzyny Laskowskiej w Galerii Poziom 4. Filharmonii [ZDJĘCIA] Zaproszenie do podróży, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość splatają się w harmonijny obraz. Charakterystycznym elementem jej twórczości jest technika oparta na motywie kółek. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2025-01-10, godz. 11:22 "Nie znam w Polsce żadnego innego teatru, który jest zrobiony z takim rozmachem" Przygotowania do nowego spektaklu w poznańskim teatrze przerywa wybuch drugiej wojny światowej. To opowieść, którą wkrótce będzie można zobaczyć na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. Sztukę "Jeszcze Polska nie zginęła... póki… » więcej 2025-01-10, godz. 09:55 Niełatwe tematy z błyskotliwym humorem w Teatrze Polskim Czarna komedia wypełniona inteligentnym dowcipem, ale też spektakl o tym, jak działa teatr. To nowe przedstawienie, które będzie można zobaczyć w szczecińskim Teatrze Polskim. » więcej 2025-01-10, godz. 09:14 Rock Publika Dla Orlika czyli... charytatywnie dla Adasia Szczecińskie Centrum Kultury Nowa Dekadencja organizuje w sobotę koncert charytatywny pod nazwą "Rock Publika Dla Orlika". » więcej 2025-01-09, godz. 12:18 Wernisaż wystawy prezentującej szczecińskie "Dwie strony rzeki" Szczecińskie nabrzeża, specyficzna zabytkowa architektura, stocznie oraz cała morska infrastruktura wraz z ogromnym portem - od zawsze miało to duży wpływ na mój rozwój - mówi artysta Piotr Skłodowski. » więcej
1234567