Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
Aktorzy zdecydowali się na protest pod hasłem "Teatr to nie firma". Wskazują, że teatry w innych miastach otrzymują dotacje wyższe nawet o kilka milionów złotych. Dotknął nas między innymi Covid - mówił Jakub Skrzywanek.

- Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to jest 5600 złotych brutto. Średnia płacowa, czyli można powiedzieć, że większość osób z zespołów technicznych i innych zespołów, zarabia płacę minimalną. To jest po prostu niesprawiedliwe - mówił dyrektor artystyczny.

Aktorzy wskazywali, że w ciągu ostatnich pięciu lat ich pensje wzrosły o 300 złotych brutto. W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.

- To jest tak, że my sami jesteśmy w pewnego rodzaju trudnej sytuacji. Przygotowujemy znakomity festiwal, ale przygotowujemy go w jakiś sposób absolutnie nadludzką siłą naszych pracowników, którzy są u kresu, także organizacyjnych, administracyjnych - mówił dyrektor artystyczny teatru.

Teatr Współczesny w Szczecinie to obecnie jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat jego aktorzy zdobywali laury na niemal wszystkich ważnych festiwalach teatralnych w kraju.

Jakub Skrzywanek mówił, że jest mu bardzo przykro, bo sądził, że miasto Szczecin i prezydent docenią ich ciężką pracę.

- Oczywiście, że ten protest może być protestem przeciwko pracodawcy, czyli w tym przypadku mnie oraz dyrektorowi naczelnemu. Nasi pracownicy ogólnie mają rację, ale ja mam żal. Ja nie przyklaskuje protestowi. Uważam, że myśmy przegrali. To jest też moja osobista porażka, ale przede wszystkim porażka urzędników miejskich, ponieważ porównywalne teatry w Polsce mają dotacje o 4-5 mln złotych więcej - mówi Skrzywanek.

Jesteśmy jedną z najlepszych wizytówek Szczecina - mówił dyrektor artystyczny teatru.

- Samego ekwiwalentu reklamowego - to jest taka liczba, którą się przelicza jak my promujemy miasto na zewnątrz - to jest ponad trzydzieści milionów złotych za ten okres. I teraz po prostu ja naprawdę wierzyłem, że jeśli tak będzie, to ktoś nas dostrzeże. Niestety tak nie jest - mówił Jakub Skrzywanek.

Teatr Współczesny od wielu lat ma wielkie szczęście do prowadzących go. Był Maciej Englert, Bogusław Kierc, Anna Augustynowicz i teraz Jakub Skrzywanek. Ale sama sława artystom nie wystarcza.

Dotację dla Teatru Współczesnego na 2024 rok zaplanowano na 9,5 miliona złotych. Artyści postulują jej podniesienie o co najmniej milion złotych, chcą też debaty o finansowaniu kultury w Szczecinie. Zamierzają spotkać się z prezydentem Piotrem Krzystkiem na sesji Rady Miasta 19 marca.
Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to 5600 zł brutto
W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem". » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej 2024-05-30, godz. 12:47 Premiera opery „Flis” Moniuszki w Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Około stu pięćdziesięciu artystów: studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie pracowało nad wystawieniem opery. Po ubiegłorocznym sukcesie „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, proponują… » więcej 2024-05-29, godz. 23:50 Zespół Lota zagrał w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Występ odbył się w ramach comiesięcznego cyklu [3x1]. » więcej 2024-05-28, godz. 18:18 A co nam w studiu Lota? [ZDJĘCIA, WIDEO] Lota dron... ale nie tylko! » więcej 2024-05-27, godz. 17:51 Pogrzeb Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego Przedstawiciele władz, środowisko jazzowe i miłośnicy talentu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego pożegnali słynnego polskiego jazzmana. » więcej
19202122232425