Gorące przyjęcie publiczności za błyskotliwe interpretacje. Jakub Kuszlik – wybitny pianista młodego pokolenia wystąpił wczoraj, 9 marca 2024 w Szczecinie w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
Sobotni koncert był moim drugim recitalem w Szczecinie po zdobyciu 4. miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku – powiedział Jakub Kuszlik.
- Jak zwykle w Szczecinie mi się bardzo dobrze gra. Publiczność jest absolutnie fantastyczna. Cieszę się, że mogłem też zagrać w tak pięknym miejscu, jak willa Augusta Lentza. Jest to na prawdę szczególne miejsce, które tworzy taki salonowy klimat, do którego muzyka Chopina bardzo pasuje – uzupełnił artysta.
Pianista wykonał m.in. mazurki Wielkiego Fryderyka, za które podczas konkursu w Warszawie otrzymał dodatkowo prestiżową nagrodę Polskiego Radia.
- Miałem przyjemność zagrać dwa opusy Mazurków, opus trzydzieste – to są wcześniejsze mazurki. Skontrastowałem je z opusem pięćdziesiątym, gdzie już te formy przybrały trochę bardziej rozbudowane rozmiary. Cieszę się zawsze z grania mazurków. To fantastyczna muzyka, w której tkwi tyle piękna i tyle detali, które są taką kopalnią skarbów dla wszystkich artystów. Oprócz tego jeszcze miałem okazję zaprezentować Fantazję f-moll op. 49, Poloneza-Fantazję As-dur op. 61 oraz Sonatę h-moll op. 58 nr 3. Są to dla mnie szczególne utwory. Sonata h-moll to jest mój ulubiony utwór Chopina, tak samo zresztą, jak i Fantazja. Tutaj jest taka dość mocna rywalizacja. Są to dzieła bardzo skomplikowane i wymagające, ale jednocześnie są fantastycznymi kompozycjami, za którymi też kryje się niesamowita ilość piękna, tak samo zresztą, jak w Polonezie-Fantazji – podsumował Jakub Kuszlik.
Na bis wykonał Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert prowadził Szymon Wyrzykowski.
Spotkanie z Jakubem Kuszlikiem w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej