Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Jest kolejna nominacja do najważniejszego wyróżnienia dla najlepszych polskich powieści kryminalnych - ze szczecińskim akcentem.
O Nagrodę Wielkiego Kalibru walczy m.in. "Święty z Centralnego" - Jakuba Ćwieka, pisarza z miejscowości Głuchołazy w województwie opolskim. Inspiracją dla stworzenia głównego bohatera tej powieści - "Kancera"- był szczeciński trener sztuk walk Mariusz Linke.

To właśnie on jest najważniejszym elementem powieści - mówi Jakub Ćwiek. Zaznacza jednak, że nie ma znaku równości między literacką postacią a jej pierwowzorem.

- Tutaj Mariusza jest dużo i dużo nie ma. Postać powstawała w oparciu o historię Mariusza, które nie zawsze były jego historiami. To są jego refleksje, które się gdzieś tam pojawiały, rzeczy o których bardzo często rozmawialiśmy, np. pewien kodeks moralny, troska o bliskich, o przyjaciół i to poczucie sprawiedliwości, które bohater ma i które nie pozwala mu przejść obojętnie obok ludzi, którzy przez innych są gdzieś pomijani. I to jest element, bez którego tej historii by nie było - mówi Ćwiek.

Szansę na Nagrodę Wielkiego Kalibru ma również szczeciński pisarz Marek Stelar za powieść "Milczenie". Łącznie nominacje otrzymało 19 książek i ich autorów. Zwycięzcę poznamy ósmego czerwca.

Mariusz Linke był pierwszym w Polsce posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu. Trenował wielu zawodników, także MMA, zdobył stopień mistrzowski również w judo. 30 maja miną dwa lata od jego śmierci.
To właśnie on jest najważniejszym elementem powieści - mówi Jakub Ćwiek.

Zobacz także

2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej 2023-07-08, godz. 20:13 Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA] Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger. » więcej 2023-07-08, godz. 08:11 W Sorrento przedsmak 5. edycji Alei Gwiazd Piosenki ery big beatu w nowej odsłonie zabrzmiały w piątek w szczecińskiej Willi Sorrento. Na scenie stanęły razem - znana z interpretacji przebojów sprzed lat Barbara Włodarczyk i śpiewaczka operowa Zuzanna Ciszewska. » więcej 2023-07-06, godz. 20:35 Festiwal gwiazd ruszył w Międzyzdrojach W czwartek w Międzyzdrojach ruszył 26. Festiwal Gwiazd. » więcej 2023-07-04, godz. 07:12 Grand Prix dla Don Diri Don Wielki sukces szczecińskiego chóru dziecięcego w Hiszpanii. Chór Don Diri Don zdobył Grand Prix konkursu Chorus Inside Spain - Loret de Mar. » więcej 2023-07-04, godz. 06:44 Morza szum... Wystawa "Pod masztami" [WIDEO, ZDJĘCIA] Marynistyczny Szczecin na obrazach, czyli szczecińskie Stowarzyszenie Marynistów Morskich zaprasza na wystawę "Pod Masztami" w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza Polskiego. » więcej 2023-07-03, godz. 16:37 "Magia obłoków" na otwarcie Teatru Polskiego już za miesiąc [ZDJĘCIA] Premierą "Magii obłoków" z piosenkami Marka Grechuty i Jana Kanty Pawluśkiewicza za miesiąc rozpocznie się nowa karta historii Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2023-07-02, godz. 14:12 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej na II Fikuśnym Festiwalu Literatury [ZDJĘCIA] Cały dzień II Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie poświęcony jest Wisławie Szymborskiej. Polska laureatka Nagrody Nobla urodziła się dokładnie 100 lat temu, 2 lipca. » więcej
38394041424344