Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Na szczecińskim Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt w niedzielę ostatnie przedstawienie Międzynarodowego Konkursu Formy.
Będzie to spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zatytułowany "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".

- To adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego - mówi Jakub Skrzywanek z komisji programowej festiwalu. - Mateusz Pakuła w pewien sposób inscenizuje własną książkę, własne wspomnienia o odchodzeniu jego ojca. Przejmująca historia na zakończenie konkursu.

Międzynarodowy Konkurs Formy ocenia pięcioosobowe jury, które wieczorem będzie obradować w obecności widzów. Tworzą je pisarka Inga Iwasiów, artystka wizualna Katarzyna Kozyra, reżyserka teatralna Anna Smolar, krytyk i teatrolog Marek Waszkiel i dziennikarz Piotr Jacoń.

- Eksperymentem będą nasze publiczne obrady, ale tak jak ten festiwal jest różny, w formie, przekazie, emocjach, tak my jesteśmy szczęśliwie różni i chyba te spotkania różnorodności mogą coś dać - uważa Jacoń.

Gala finałowa wieńcząca Międzynarodowy Konkurs Formy zaplanowana została na 19 w Teatrze Lalek Pleciuga. Właśnie wtedy odbędą się publiczne obrady jury, a wydarzenie uświetni koncert inspirowany twórczością szczecińskiego zespołu Pogodno z udziałem aktorów i muzyków.

Wystąpi zespół Chango w towarzystwie aktorów Teatru Lalek Pleciuga i Teatru Współczesnego: Magdalena Dudek, Gabriela Gola, Maria Dąbrowska, Barbara Biel, Konrad Beta.
- To adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego - mówi Jakub Skrzywanek z komisji programowej festiwalu.
Międzynarodowy Konkurs Formy ocenia pięcioosobowe jury, które wieczorem będzie obradować w obecności widzów. Tworzą je pisarka Inga Iwasiów, artystka wizualna Katarzyna Kozyra, reżyserka teatralna Anna Smolar, krytyk i teatrolog Marek Waszkiel i dziennikarz Piotr Jacoń.

Zobacz także

2024-02-04, godz. 07:59 "María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA] Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza. » więcej 2024-02-02, godz. 14:10 Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. » więcej 2024-02-02, godz. 10:56 Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii… » więcej 2024-02-02, godz. 09:32 Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie… » więcej 2024-02-01, godz. 14:47 Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie 13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. » więcej 2024-01-31, godz. 23:45 Trio Noisetree wystąpiło w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach styczniowej odsłony cyklu [3x1]. » więcej 2024-01-31, godz. 17:31 „W afrykańskiej wiosce" jeszcze przez miesiąc w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Wystawa „W afrykańskiej wiosce" jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. » więcej 2024-01-31, godz. 07:34 Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał z Beatą Kozidrak w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] „Piechotą do lata”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”, „Biała armia” oraz wiele innych przebojów z repertuaru Beaty Kozidrak zabrzmiało w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wokalistka… » więcej 2024-01-30, godz. 19:00 Nowy rok, nowy zespół... [ZDJĘCIA, WIDEO] Czyli czas na styczniowe wydanie cyklu [3x1]. » więcej 2024-01-29, godz. 15:57 Szczecinianie świętują setną rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali… » więcej
38394041424344