Należy do grona najwybitniejszych artystów fotografików na świecie. Prekursor komputerowego przetwarzania zdjęć. Ryszard Horowitz otworzył wczoraj – w dniu swoich 85. urodzin w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie wystawę pt. „Retrospektywa” najważniejszych dzieł z lat 1969-2022.
Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W 1959 wyjechał z Polski do Nowego Jorku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W czasie II wojny światowej mieszkał z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.
Ten jubileusz przywołuje wspomnienia z mojej młodości, kiedy kochałem próbować wywoływać zdjęcia – powiedział Ryszard Horowitz.
- Mając 15, 16 lat z przyjemnością wsadzałem język do kuwet z chemikaliami i dobre to było. No oczywiście musiałem się nauczyć sposobu wywoływania i utrwalania zdjęć, poznając chemię i bardzo często mieszając te współczynniki, kupując różnego rodzaju proszki w aptekach, ponieważ sklepy fotograficzne za moich czasów nie były pełne środków do wywoływania zdjęć. Trudno było o te sprawy. I współczuję tym, którzy tylko mają dostęp do cyfry, nie znając analogowej fotografii – uzupełnił.
Wernisaż był nie tylko spotkaniem z moją twórczością, ale także z przyjaciółmi i przede wszystkim moją niemal całą rodziną – dodał artysta.
- To było bardzo, bardzo wzruszające i jestem szczęśliwy, że do tego doszło, i teraz należy wziąć krok do przodu, i zastanowić się, co będzie dalej? – podsumował Ryszard Horowitz.
Wystawa prac artysty będzie dostępna do 25 sierpnia 2024 roku.
Zobacz także
2024-11-22, godz. 13:12
W Książnicy Pomorskiej rusza wielkie święto czytania
Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni".
» więcej
2024-11-22, godz. 11:07
Rekord frekwencyjny MCN
Instytucja istnieje od 1,5 roku i może się już pochwalić także sukcesem frekwencyjnym - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor centrum Witold Jabłoński.
» więcej
2024-11-22, godz. 09:18
Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność
Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński.
» więcej
2024-11-20, godz. 14:48
Związek zawodowy: mobbing w Operze. Dyrektor wzywa do odwołania oskarżeń
Marszałek województwa zwróci się do pełniącego obowiązki dyrektora Opery na Zamku z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zarzutów jednego ze związków zawodowych zrzeszających artystów.
» więcej
2024-11-18, godz. 20:16
Nagrody Pro Arte wręczone [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zachodniopomorscy artyści odebrali nagrody "Pro Arte" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia i ochrony kultury.
» więcej
2024-11-18, godz. 14:23
Lanberry o zabawie muzyką i 10-leciu pracy artystycznej
Autorka naszej nowej "Płyty tygodnia" opowiadała w Radiu Szczecin o współczesnej, polskiej muzyce pop, czy o przesłaniu, które chce przekazać nowym albumem.
» więcej
2024-11-17, godz. 12:32
Kontrastowa wystawa twórczości Mikołaja Obryckiego [WIDEO]
Ma w swoim dorobku kilka tysięcy obrazów - Mikołaj Obrycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, ale urodził się w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:31
Anda Rottenberg uhonorowana tytułem doktora honoris causa [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:22
Japan Fest w Pałacu Młodzieży
Już w sobotę kolejna edycja Japan Fest, więc przed nami pokazy wschodnich sztuk walki, warsztaty malowania masek japońskiego teatru i figurek, czy kaligrafii, a także koncerty z japońskimi instrumentami.
» więcej
2024-11-15, godz. 17:50
Pionier zaprasza na przegląd ukraińskiego kina
W programie "9. Festiwalu Filmowego Ukraina!" znajdziemy obrazy mówiące o przemianach społecznych, wojnie i kształtowaniu tożsamości.
» więcej