Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana. źródło: https://www.theguardian.com
"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana. źródło: https://www.theguardian.com
Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę "Kairos".
"Czytać tę powieść to jak czytać Wichrowe Wzgórza lub słuchać płyty Lou Reeda" - wyliczał recenzent New York Timesa.

"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana.

"To autopsja zerwanych więzów, co których wieczności byłeś pewna" - to z kolei fragment recenzji "Daily Telegraph".

"Kairos" to moment przełomowy, moment na działanie, chwila jedyna w swoim rodzaju. W powieści Jenny Erpenbeck to ostatnie lata istnienia NRD i romans dwojga ludzi: dziewiętnastoletniej studentki i liczącego sobie ponad 50 lat pisarza i radiowca.

Jenny Erpenbeck nie kryła, że werdykt jest dla niej niespodzianką.

- Nie pomyślałam nawet o przygotowaniu porządnej przemowy. Jestem zaskoczona. Jak wiecie, na krótkiej liście znalazło się sześć książek. I każda jest dobra - mówiła laureatka.

Urodziła się w 1967 roku we wschodnim Berlinie. Pracowała między innymi jako garderobiana i reżyserka operowa. Jej matka była arabistką, ojciec - pisarzem i filozofem. Zadebiutowała w 1999 roku nowelą "Geschichte vom alten Kind".

Jest pierwszą Niemką, która zdobyła przyznawane od 2005 roku wyróżnienie.

International Booker Prize to nagroda podwójna. Otrzymuje ją też tłumacz, który przełożył nieanglojęzyczną książkę. W tym przypadku to Michael Hofmann.

- W tłumaczeniu jest coś ekscytującego. Idzie się zygzakiem. Robi coś tak szybko, a zarazem tak ostatecznie, jak to możliwe - podkreślał odbierając nagrodę. Jest pierwszym w historii tłumaczem-mężczyzną, który zdobył to wyróżnienie. Zajmuje się też krytyką literacką. Wykłada też na University of Florida.

Brytyjski rynek wydawniczy jest jednym z najdynamiczniejszych na świecie. W zeszłym roku dochody wydawców wzrosły o 4%, do niemal siedmiu miliardów funtów. Tradycyjnie jednak książki z zagranicy stanowiły jednak stosunkowo niewielką jego część. "To z pewnością się zmieniło" - zastrzega jednak James Malin, szef Notting Hill Bookshop, tegorocznej księgarni partnerskiej Bookera.

- W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy wyraźny trend: pojawia się wiele powieści zagranicznych, które cieszą się coraz większą popularnością - podkreśla rozmówca Polskiego Radia, dodając, że jego zdaniem modę na powieści zza granicy napędza Booktok, czyli konta na TikToku poświęcone czytaniu i książkom.

Krótka lista tytułów, spośród których jury wyłoniło zwycięzcę, składała się z sześciu pozycji, które powstały w językach: hiszpańskim, niemieckim, szwedzkim, koreańskim, niderlandzkim i portugalskim.

Na tzw. długiej liście znalazła się w tym roku książka "Białe noce” Urszuli Honek w tłumaczeniu Kate Webster.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 14:24 Tysiące złotych na dofinansowanie kultury w regionie Do 50 tysięcy złotych na imprezy kulturalne, festiwale albo wystawy - na te wydarzenia można zdobyć dofinansowanie z zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2025-01-14, godz. 08:28 Darmowe pokazy "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" Będą darmowe pokazy filmu pt. "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny". To historia szczecińskich przedwojennych przedsiębiorców zatrudniających w szczytowym momencie działalności ponad 250 pracowników. » więcej 2025-01-13, godz. 10:02 "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" w kinie Pionier [ZDJĘCIA] "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" - to najnowszy film dokumentalny Heleny Kwiatkowskiej, którego premiera zaplanowana została na dzisiejszy wieczór w kinie Pionier. » więcej 2025-01-11, godz. 17:57 Walce, marsze, polki Straussa i standardy jazzowe na Koncercie Prezydenckim w Filharmonii [ZDJĘCIA] Śpiewy publiczności z orkiestrą symfoniczną, owacje na stojąco i dwa bisy. To wszystko wydarzyło się w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprosił melomanów na Noworoczny Koncert… » więcej 2025-01-10, godz. 17:30 Koncert Prezydencki w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Jak co roku, prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprasza melomanów do Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie na wyjątkowy wieczór. » więcej 2025-01-10, godz. 14:40 Wernisaż „Circulus” Katarzyny Laskowskiej w Galerii Poziom 4. Filharmonii [ZDJĘCIA] Zaproszenie do podróży, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość splatają się w harmonijny obraz. Charakterystycznym elementem jej twórczości jest technika oparta na motywie kółek. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2025-01-10, godz. 11:22 "Nie znam w Polsce żadnego innego teatru, który jest zrobiony z takim rozmachem" Przygotowania do nowego spektaklu w poznańskim teatrze przerywa wybuch drugiej wojny światowej. To opowieść, którą wkrótce będzie można zobaczyć na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. Sztukę "Jeszcze Polska nie zginęła... póki… » więcej 2025-01-10, godz. 09:55 Niełatwe tematy z błyskotliwym humorem w Teatrze Polskim Czarna komedia wypełniona inteligentnym dowcipem, ale też spektakl o tym, jak działa teatr. To nowe przedstawienie, które będzie można zobaczyć w szczecińskim Teatrze Polskim. » więcej 2025-01-10, godz. 09:14 Rock Publika Dla Orlika czyli... charytatywnie dla Adasia Szczecińskie Centrum Kultury Nowa Dekadencja organizuje w sobotę koncert charytatywny pod nazwą "Rock Publika Dla Orlika". » więcej 2025-01-09, godz. 12:18 Wernisaż wystawy prezentującej szczecińskie "Dwie strony rzeki" Szczecińskie nabrzeża, specyficzna zabytkowa architektura, stocznie oraz cała morska infrastruktura wraz z ogromnym portem - od zawsze miało to duży wpływ na mój rozwój - mówi artysta Piotr Skłodowski. » więcej
1234567