Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Marek Moś – dyrygent, skrzypek (od lewej) i Paweł Tomaszewski – pianista, kompozytor, aranżer. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Marek Moś – dyrygent, skrzypek (od lewej) i Paweł Tomaszewski – pianista, kompozytor, aranżer. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Koncertuje po obu stronach globu z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy – jedną z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.
Marek Moś – wybitny dyrygent i skrzypek poprowadzi dziś, 24 maja 2024 szczecińskich symfoników i czołowych polskich jazzmanów w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Będę miał ogromny zaszczyt i przyjemność przedstawić Państwu premierowy projekt z muzyką filmową o jazzie – powiedział Marek Moś.

- W życiu realizuję bardzo różne gatunki muzyczne. Jest bardzo dużo klasyki, ale także jestem wielkim miłośnikiem mieszania gatunków i grania symfoniki z jazzmanami, z hip-hopem, z popem. Ważne tylko, aby wiedzieć, co w danej chwili gramy, bo do tego trzeba zmienić i artykulację, i sposób interpretacji. To zrobiliśmy na próbach i wierzę, że będzie świetnie – uzupełnił Marek Moś.

Znane tematy zaaranżowali na nowo saksofonista Marek Podkowa oraz pianista i kompozytor – Paweł Tomaszewski.

- Musieliśmy przejrzeć dorobek kompozytorski z filmów jazzowych. Nie wszystkie nadawały się do przełożenia na symfonikę, ale ostatecznie sięgnęliśmy po muzykę do filmów Spike’a Lee „Mo’ Better Blues”, „A Change Is Gonna Come” – to jest ikoniczny utwór poświęcony wydarzeniom związanym z rasizmem w Stanach Zjednoczonych, także bardzo szeroka paleta tematyczna i muzyczna – podsumował Paweł Tomaszewski.

Początek koncertu, którego pomysłodawczynią była Magdalena Wilento – p.o. dyrektora Filharmonii w Szczecinie, o godzinie 19.

Wykonawcy wydarzenia

Paweł Tomaszewski Group w składzie:
• Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje
• Marek Podkowa – saksofon, aranżacje
• Przemysław Hanaj – gitara
• Michał Kapczuk – kontrabas
• Wojtek Fedkowicz – perkusja
• Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
• Karolina Leszko – wokal

• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Marek Moś – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór 'Winda' i wideo do niego powstały w wyniku akcji '24 To My', w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona 'Odą do radości' Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert 'Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej' w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 12:30 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2024-06-21, godz. 14:13 Filipińczycy oczarowali na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończyły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj publiczność najgoręcej oklaskiwała University Of The Philippines Manila Chorale. » więcej
1234567