Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało wystawę pod tytułem „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie". Kiedyś strój mówił bardzo wiele o jego właścicielu - przypomina kuratorka wystawy Iwona Karwowska.

Kiedyś od razu, jeżeli się znało i żyło się w danej konwencji, od razu było widać, czy ja jestem z północy, czy z południa regionu. Czy ja jestem mężatką, czy ja jestem panną? Następna rzecz - czy ja jestem bogata? Czy ja jestem biedna? Czy mój mąż jest kowalem, rybakiem, rolnikiem? A może jeszcze kimś innym, prawda? Karczmarzem na przykład. To było wszystko widoczne - mówi Karwowska.

Tamten świat prezentowany jest na archiwalnych fotografiach i poprzez elementy oryginalnych ubiorów, a także na malowanych planszach - mówi dalej Karwowska.

Na pięknych planszach. To są plansze malowane. Tu w środku mamy Pyrzyczanina, Pyrzyczankę, tam mamy rybaka z półwyspu Mönchgut na Rugii. Tutaj mamy kobietę z Jamna. To są jeszcze przedwojenne plansze z Landesmuseum Szczecin - dodaje Karwowska.

Oficjalne otwarcie wystawy „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie" jutro o 18-tej w Muzeum Historii Miasta Muzeum Narodowego przy ulicy Mściwoja w Szczecinie
Kiedyś strój mówił bardzo wiele o jego właścicielu - przypomina kuratorka wystawy Iwona Karwowska.
Tamten świat prezentowany jest na archiwalnych fotografiach i poprzez elementy oryginalnych ubiorów, a także na malowanych planszach - mówi dalej Karwowska.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 18:19 Mariusz Lubomski owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA] Z piosenką autorską zetknął się podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych z zakresu malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych. Występował na jednej… » więcej 2024-04-25, godz. 00:02 Skały zagrały! [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach kwietniowej odsłony cyklu [3x1]. » więcej 2024-04-24, godz. 17:49 Mariusz Lubomski świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Artysta malarz i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej obchodzi 40-lecie pracy scenicznej. Jego „Śpiewomalowanie”, „Underground” czy „Psychobójcę” śpiewała przed laty cała Polska. W środę w szczecińskiej… » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jakie dźwięki wydają Skały? [WIDEO, ZDJĘCIA] Będzie się można o tym przekonać już w środę. » więcej 2024-04-23, godz. 07:15 W ramach Kontrapunktu: The Making of Pinocchio Mądra i głęboka opowieść o miłości, byciu na dobre i na złe, o odpowiedzialności za swojego partnera... - mówili widzowie Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-22, godz. 09:40 Poruszający początek szczecińskiego Kontrapunktu Początek Międzynarodowego Konkursu Formy na 57 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-20, godz. 15:55 Christian Zacharias z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Powstał w 1945 roku. Dzięki współpracy z wieloma wybitnymi dyrygentami osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Narodowe Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej - jeden z czołowych zespołów symfonicznych w Europie wystąpił wczoraj… » więcej 2024-04-20, godz. 15:19 Kontrapunkt. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić... [ZDJĘCIA] Kolejna odsłona Transgranicznych Spotkań Teatralnych w ramach Kontrapunktu odbywa się w Ogrodach Śródmiejskich. » więcej 2024-04-20, godz. 09:27 Transgraniczne Spotkania Teatralne na początek Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. » więcej 2024-04-19, godz. 08:32 Pokaz filmu o budowniczym szczecińskich statków To historia budowniczego szczecińskich statków, dyrektora Stoczni Szczecińskiej profesora Eugeniusza Skrzymowskiego. » więcej
33343536373839