Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pomnik prof. Jana Szyrockiego wg projektu Renaty Szyrockiej stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska
Pomnik prof. Jana Szyrockiego wg projektu Renaty Szyrockiej stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska
W 1965 roku Jan Szyrocki – założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej – powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących z Maestro w nadbałtyckim kurorcie stanął pomnik prof. Jana Szyrockiego.
Autorką dzieła jest córka dyrygenta, Renata Szyrocka.

- Tym projektem chciałam pokazać całą przestrzeń profesora Szyrockiego, w której umieszczał ludzi – po prostu kochał ludzi. To jest największe dzieło, jakie pozostawił po sobie. To była Jego idea życia i wydaje mi się, że udało mi się pokazać Tatę takim, jakim był. Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.

Koszty projektu i budowy pomnika, który stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina zostały pokryte ze środków Urzędu Miasta Międzyzdroje oraz darczyńców, wśród których znaleźli się m.in. chórzyści.

Budulcem rzeźby jest beton, z którym Jan Szyrocki związał swoje życie inżynierskie na Politechnice Szczecińskiej. 178 centymetrów wysokości odpowiada wzrostowi wpisanemu do Jego Dowodu Osobistego. Sylwetka artysty jest otwartą przestrzenią, która w zamyśle autorki pomnika, łączy w sobie przyszłość z przeszłością poprzez teraźniejszość.

- Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.

Zobacz także

2022-04-06, godz. 17:08 Gryfino: Festiwal w cieniu wojny 16. Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij rozpoczyna się w środę w Gryfinie. To pięć dni festiwalowych z kilkudziesięcioma spotkaniami z podróżnikami i dokumentalistami, prezentacje filmowe, wystawy i koncerty. » więcej 2022-04-06, godz. 07:28 Rusza X Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy Skierowany jest do miłośników muzyki klarnetowej, a jego głównym celem jest popularyzacja gry na tym instrumencie, ale też wymiana doświadczeń pomiędzy uczniami a pedagogami z Polski i zagranicy. » więcej 2022-04-05, godz. 10:06 Finlandia zatrzymała na granicy obrazy rosyjskich galerii Finlandia nie wpuściła do Rosji ciężarówek wiozących cenne obrazy należące do galerii Trietiakowskiej i muzeum Ermitaż. » więcej 2022-04-04, godz. 16:07 Młodzi artyści z Ukrainy w Willi Lentza [WIDEO, ZDJĘCIA] Laureaci międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych z Ukrainy wystąpili w niedzielę w Willi Lentza w ramach znanego cyklu „Juvenum Hortus”. Wieczór uświetnił Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Henryk Kołodziej. » więcej 2022-04-03, godz. 17:00 Lena Witkowska z Grand Prix 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Pochodząca z Krzywic, nieopodal Goleniowa, aktorka podczas wydarzenia uhonorowana została jeszcze trzema innymi laurami. » więcej 2022-04-03, godz. 15:52 Willa Lentza w Szczecinie solidaryzuje się z Ukrainą Młodzi muzycy z Ukrainy wystąpią w niedzielę w Willi Lentza. Są laureatami międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych. Przez wojnę zmuszeni zostali do opuszczenia swojej ojczyzny. Zagrają w ramach cyklu koncertów „Juvenum… » więcej 2022-04-02, godz. 15:54 "Muzyka jest lekarstwem, które leczy bardzo wiele chorób" [ZDJĘCIA] Ich muzyka przynosi ukojenie w tych ciężkich czasach - bretoński duet Thomas/Faure (Toma/ Far) wystąpił w Klubie 13 Muz w Szczecinie. » więcej 2022-04-02, godz. 13:59 Zmarła Jadwiga Igiel-Sak Wieloletnia dyrektor Filharmonii w Szczecinie odeszła w sobotę nad ranem. Od 1970 do 1990 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Filharmonii, a od 1994 do 2006 - dyrektora naczelnego. » więcej 2022-04-01, godz. 11:25 Filharmonia w Szczecinie w hołdzie Maestro Pendereckiemu Chaconne stworzona przez Krzysztofa Pendereckiego w roku śmierci (2005) Jana Pawła II, będąca jedną z części monumentalnego „Polskiego Requiem” oraz Largo na wiolonczelę i orkiestrę, zabrzmią w piątek w złotej sali Filharmonii… » więcej 2022-04-01, godz. 09:38 "Teatr jest taką sztuką, która najszybciej się podnosi" To nie nadużycie, ale rodzaj udziału w dyskusji. Dyrektor festiwalu Kontrapunkt zachęcał na naszej antenie, aby mimo sytuacji na Ukrainie nie rezygnować z wizyt na sali. » więcej
100101102103104105106