Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pomnik prof. Jana Szyrockiego wg projektu Renaty Szyrockiej stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska
Pomnik prof. Jana Szyrockiego wg projektu Renaty Szyrockiej stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska
W 1965 roku Jan Szyrocki – założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej – powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących z Maestro w nadbałtyckim kurorcie stanął pomnik prof. Jana Szyrockiego.
Autorką dzieła jest córka dyrygenta, Renata Szyrocka.

- Tym projektem chciałam pokazać całą przestrzeń profesora Szyrockiego, w której umieszczał ludzi – po prostu kochał ludzi. To jest największe dzieło, jakie pozostawił po sobie. To była Jego idea życia i wydaje mi się, że udało mi się pokazać Tatę takim, jakim był. Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.

Koszty projektu i budowy pomnika, który stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina zostały pokryte ze środków Urzędu Miasta Międzyzdroje oraz darczyńców, wśród których znaleźli się m.in. chórzyści.

Budulcem rzeźby jest beton, z którym Jan Szyrocki związał swoje życie inżynierskie na Politechnice Szczecińskiej. 178 centymetrów wysokości odpowiada wzrostowi wpisanemu do Jego Dowodu Osobistego. Sylwetka artysty jest otwartą przestrzenią, która w zamyśle autorki pomnika, łączy w sobie przyszłość z przeszłością poprzez teraźniejszość.

- Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.

Zobacz także

2024-03-08, godz. 09:17 Dyrektor artystyczny: pracownicy Teatru Współczesnego są u kresu sił To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek. » więcej 2024-03-08, godz. 07:48 Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach” Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki… » więcej 2024-03-08, godz. 07:19 "Szczecin to TEŻ! moje miasto" "Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach. » więcej 2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej
39404142434445