W 1965 roku Jan Szyrocki – założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej – powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących z Maestro w nadbałtyckim kurorcie stanął pomnik prof. Jana Szyrockiego.
Autorką dzieła jest córka dyrygenta, Renata Szyrocka.
- Tym projektem chciałam pokazać całą przestrzeń profesora Szyrockiego, w której umieszczał ludzi – po prostu kochał ludzi. To jest największe dzieło, jakie pozostawił po sobie. To była Jego idea życia i wydaje mi się, że udało mi się pokazać Tatę takim, jakim był. Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.
Koszty projektu i budowy pomnika, który stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina zostały pokryte ze środków Urzędu Miasta Międzyzdroje oraz darczyńców, wśród których znaleźli się m.in. chórzyści.
Budulcem rzeźby jest beton, z którym Jan Szyrocki związał swoje życie inżynierskie na Politechnice Szczecińskiej. 178 centymetrów wysokości odpowiada wzrostowi wpisanemu do Jego Dowodu Osobistego. Sylwetka artysty jest otwartą przestrzenią, która w zamyśle autorki pomnika, łączy w sobie przyszłość z przeszłością poprzez teraźniejszość.
Zobacz także
2024-02-15, godz. 11:05
Święto książki regionalnej w Willi Lentza
Szczecińska Willa Lentza już po raz trzeci zaprasza na spotkania z cyklu "Kocham Książki".
» więcej
2024-02-14, godz. 11:43
Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy
Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-13, godz. 20:32
Eurowizja ze szczecińskim akcentem?
Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-10, godz. 18:16
Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim
"Kora - dziecko słońca" - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce.
» więcej
2024-02-09, godz. 10:14
Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu
Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu.
» więcej
2024-02-08, godz. 20:42
Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce…
» więcej
2024-02-08, godz. 15:04
Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO]
Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire…
» więcej
2024-02-08, godz. 13:51
"Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim"
Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin.
» więcej
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej