Kilkadziesiąt lat muzycznego Szczecina, zwłaszcza sceny big-beatowej – na rynku księgarskim ukazał się album pt. „Ocalić od zapomnienia...” Wojciecha Rapy – muzyka popularnych zespołów w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.
W kolejnej mojej pracy piszę o kilkudziesięciu nieżyjących już artystach, m.in. o Jacku Nieżychowskim, który odkrył piękną Helenę Majdaniec i zespół „Czerwono-Czarni” czy instrumentalistach Jerzym Wilku, albo Czesławie Cupaku. Odkrywam też wiele nieznanych zdarzeń, jako muzyk rockowy przy szczecińskim Chórze Chłopięcym „Słowiki” – powiedział Wojciech Rapa.
- Nazywaliśmy się „Święci” i na 5-lecie „Słowików”, żeby dodać sobie animuszu udaliśmy się do toaletki, żeby zapalić papierosy „Sport” i wypić winko „Patykiem Pisane”. I nagle otworzyły się drzwi, wkroczył energicznie prof. Jan Szyrocki i powiedział: proszę opuścić budynek szkoły. Pal licho śpiewanie w ”Słowikach”, ale prof. Szyrocki zakupił dla nas gitary czeskie i tego było najbardziej szkoda – wspomina Rapa.
Więcej o książce z jej autorem TUTAJ – w dzisiejszej, 6 lipca 2024 „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin o godzinie 17.
Więcej o książce z jej autorem TUTAJ – w dzisiejszej, 6 lipca 2024 „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin o godzinie 17.
Zobacz także
2024-11-12, godz. 20:04
"Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA]
"Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi.
» więcej
2024-11-12, godz. 13:59
Nowy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee [WIDEO]
"Afirmacja" - tak nazywa się najnowszy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee.
» więcej
2024-11-12, godz. 09:50
Polskie filmy walczą o nagrody w Pradze
Sześć polskich filmów ubiega się o nagrody na festiwalu 3Kino w Pradze. Przegląd prezentuje czeskiej publiczności najnowsze produkcje z Europy Środkowej.
» więcej
2024-11-11, godz. 17:43
"Polskie kwiaty" w szczecińskiej katedrze
"Pierwsze brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla" i wiele innych - w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu pt. "Polskie kwiaty".
» więcej
2024-11-11, godz. 14:05
Dzień Kina Polskiego także w Stargardzie
Do obejrzenia rodzimych produkcji filmowych zaprasza Stargardzkie Centrum Kultury.
» więcej
2024-11-10, godz. 15:54
GOKSiR w Przecławiu rozpoczyna cykl rozmów o wybitnych twórcach
Spotkaniem z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje”, przecławski ośrodek kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń.
» więcej
2024-11-09, godz. 15:42
Owacyjne przyjęcie Psalmów Dawidowych w wizji Leszka Możdżera [ZDJĘCIA]
Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w…
» więcej
2024-11-08, godz. 14:20
Kim jest dzisiejszy Frankenstein? Odpowiedzi szukajmy w Teatrze Współczesnym
Na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do scenicznej adaptacji kultowej opowieści Mary Shelley „Frankenstein".
» więcej
2024-11-08, godz. 08:58
Dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej: występ z ze słynnym kompozytorem to spełnienie marzeń
To spełnienie marzeń - tak o piątkowym koncercie mówi dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej. Zespół wystąpi na scenie Filharmonii w Szczecinie z Leszkiem Możdżerem podczas wydarzenia Psalmy Dawidowe.
» więcej
2024-11-08, godz. 08:40
Leszek Możdżer z Psalmami Dawidowymi w Filharmonii [ZDJĘCIA]
W świecie muzycznym doceniono jego bezkonkurencyjną technikę gry, wyobraźnię, wielowątkowe interpretacje i liryczną emocjonalność. Artysta ma na swoim koncie współpracę z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi z kraju i z zagranicy…
» więcej