Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny prowadzący klasę wiolonczeli w Akademii Sztuki w Szczecinie, koncertmistrz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców.
Po uzyskaniu tytułu doktora sztuk muzycznych w 2013 roku i doktora habilitowanego w roku 2018, Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów złożyła wniosek do prezydenta RP o nadanie mi tytułu profesora belwederskiego – powiedział Tomasz Szczęsny.

- Jestem dumny i zadowolony z tego, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał mi ten tytuł i teraz chciałbym wykorzystać to osiągnięcie do tego, żeby jak najwięcej rozwijać wiolonczelistykę w naszym regionie. Mam nadzieję, że ten tytuł mi w tym pomoże – uzupełnił wiolonczelista.

Ocenie recenzentów podlegała moja kilkudziesięcioletna praca – dodał profesor.

- Przedstawiłem zarys historyczny mojej działalności i dzieła w postaci płyt CD, które nagrywałem od habilitacji z ÉxQuartet. Tam zawartych jest 21 współczesnych kwartetów nigdy dotąd nie nagranych. Muzykę napisano specjalnie, żeby wydać te płyty. Trzeba było też przedstawić wszystkie koncerty, które zagrałem. W moim przypadku. m.in. solowych recitali było kilkaset, pomijając aktywności związane z pracą w orkiestrach, bo tych z kolei myślę, że przekroczyłem tysiąc pięćset – stwierdził Tomasz Szczęsny.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej
21222324252627