Wielkim wydarzeniem poniedziałkowego wieczoru w Szczecinie był koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna" w Teatrze Polskim.
Zespół bisował kilka razy, a zgromadzona publiczność nagradzała młodych artystów po każdym utworze owacjami na stojąco. Szczególnym momentem koncertu było odśpiewanie przez zespół utworu "Wileńszczyzny drogi kraj", który na stojąco zaśpiewali także wszyscy widzowie. Wspaniałe stroje, choreografia oraz tańce i tradycyjne pieśni wzruszyły do łez wszystkich przybyłych gości.
Zespół "Wileńszczyzna" powstał w 1980 roku. Od początku istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną, ocalając od zapomnienia folklor wileńskich wsi. W sowim repertuarze posiada programy artystyczne: "Zaloty", "Wesele Wileńskie", "Kaziuki Wileńskie" oraz "Noc Świętojańską na Wileńszczyźnie". Dyrektorem zespołu jest Gabriel Jan Mincewicz, poseł na sejm Ziemi Wileńskiej.
Zespół koncertował m.in. w USA, Niemczech, Francji, Australii, Watykanie, Belgii, Holandii, Anglii, Danii oraz Austrii i we Włoszech. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Polesia - Świteź ze Szczecina.
W imieniu autorów audycji "Kraj za miastem" zapraszamy do odwiedzania ludowej strony internetowej dotyczącej folkloru na Pomorzu Zachodnim www.radio.szczecin.pl/folklor, a wszystkich zainteresowanych kulturą kresową zapraszamy także do wysłuchania archiwalnych audycji "Skok w bok" - Doroty Niemczyk o Kresowiakach www.radio.szczecin.pl/kresy.
Galeria zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia będzie dostępna na stronie audycji "Kraj za miastem".
Zobacz także
2011-07-22, godz. 13:30
Świnoujście: Zderzenie kultury wysokiej i niskiej - startuje Karuzela Cooltury
150 wydarzeń: spotkań, debat, zawodów sportowych, koncertów, warsztatów - dziś w Świnoujściu rozpoczyna się Karuzela Cooltury.
» więcej
2011-07-19, godz. 08:18
Chcą utworzyć ośrodek kultury na Warszewie
To propozycja Stowarzyszenia "Nasze Warszewo", które zamierza utworzyć ośrodek kulturalno-sportowy.
» więcej
2011-07-17, godz. 14:01
Kołobrzeg: Najbogatsza wystawa z czasów wojny siedmioletniej
W kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego otwarto wystawę "Pomorze Zachodnie w wojnie siedmioletniej 1756-1763".
» więcej
2011-07-14, godz. 16:19
Ostra Brama 1944
To tytuł wystawy o losach żołnierzy Armii Krajowej okręgu wileńskiego. To jedno z największych zgrupowań podziemnego Wojska Polskiego jakie działało na terenach Rzeczpospolitej.
» więcej
2011-07-14, godz. 07:51
Największy festiwal i zlot miłośników amerykańskiej kultury w Sułominie
Występy zespołów country z całego świata, pokazy tańca oraz parada i pokazy motocykli - dziś w Sułominie za Wolinem rusza XIV Western Piknik.
» więcej
2011-07-13, godz. 17:10
Nowe eksponaty w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Ponad 500 obiektów sztuki afrykańskiej przekazali Muzeum Narodowemu w Szczecinie Oleńka i Denis Nidzgorscy-Gordier, etnografowie z Marsylii.
» więcej
2011-07-13, godz. 15:59
9. Festiwal "Teatr w stodole" w Nastazinie koło Maszewa
Codziennie wieczorem prezentowane są przedstawienia Teatru "Nie ma", "Krzywej sceny" i zaproszonych gości.
» więcej
2011-07-12, godz. 11:52
Słodkie pierniki w Muzeum Narodowym
Tajniki wyrobu i ponad 700-letnią tradycję wypieku ciasta piernikowego będą mogli poznać szczecinianie, którzy odwiedzą Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego.
» więcej
2011-07-12, godz. 10:46
Akademia Sztuki przypomni dzieła dedykowane carycy
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
» więcej
2011-07-11, godz. 10:20
Przygotowania do prezentacji wielkiej kolekcji
W październiku będzie można oglądać największą w Europie kolekcję zbiorów masek i lalek afrykańskich, która znajduje się w Szczecinie. Eksponaty na swoją premierę czekały ponad 4 lata.
» więcej