Wielkim wydarzeniem poniedziałkowego wieczoru w Szczecinie był koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna" w Teatrze Polskim.
Zespół bisował kilka razy, a zgromadzona publiczność nagradzała młodych artystów po każdym utworze owacjami na stojąco. Szczególnym momentem koncertu było odśpiewanie przez zespół utworu "Wileńszczyzny drogi kraj", który na stojąco zaśpiewali także wszyscy widzowie. Wspaniałe stroje, choreografia oraz tańce i tradycyjne pieśni wzruszyły do łez wszystkich przybyłych gości.
Zespół "Wileńszczyzna" powstał w 1980 roku. Od początku istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną, ocalając od zapomnienia folklor wileńskich wsi. W sowim repertuarze posiada programy artystyczne: "Zaloty", "Wesele Wileńskie", "Kaziuki Wileńskie" oraz "Noc Świętojańską na Wileńszczyźnie". Dyrektorem zespołu jest Gabriel Jan Mincewicz, poseł na sejm Ziemi Wileńskiej.
Zespół koncertował m.in. w USA, Niemczech, Francji, Australii, Watykanie, Belgii, Holandii, Anglii, Danii oraz Austrii i we Włoszech. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Polesia - Świteź ze Szczecina.
W imieniu autorów audycji "Kraj za miastem" zapraszamy do odwiedzania ludowej strony internetowej dotyczącej folkloru na Pomorzu Zachodnim www.radio.szczecin.pl/folklor, a wszystkich zainteresowanych kulturą kresową zapraszamy także do wysłuchania archiwalnych audycji "Skok w bok" - Doroty Niemczyk o Kresowiakach www.radio.szczecin.pl/kresy.
Galeria zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia będzie dostępna na stronie audycji "Kraj za miastem".
Zobacz także
2009-05-19, godz. 19:36
Trans-Masz na fotografiach
W galerii "Hol" Stargardzkiego Centrum Kultury otwarto dziś wystawę fotograficzną poświęconą stargardzkiej firmie Trans-Masz. Wystawa potrwa do końca czerwca.
» więcej
2009-05-19, godz. 14:39
Moralność pani Dulskiej po raz 150
Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczorem po raz 150. zobaczymy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Anny Augustynowicz.
» więcej
2009-05-18, godz. 19:49
Po premierze "Psów z Karbali"
Żołnierzom nie podobało się funkcjonowanie armii, ale nigdy nie żałowali misji w Iraku - mówili Marcin Górka i Adam Zadworny, autorzy książki "Psy z Karbali".
» więcej
2009-05-18, godz. 08:42
Premiera książki o Iraku w Szczecinie
Pierwsza w Polsce książka o wojnie w Iraku trafiła już do księgarń, a dziś odbędzie się jej szczecińska premiera.
» więcej
2009-05-16, godz. 20:44
Do Muzeum Narodowego tłumy przyszły nocą
Muzeum Narodowe w Szczecinie przeżywa prawdziwe oblężenie. Ponad godzinę i bardzo cierpliwie stoją w kolejce mieszkańcy Szczecina, którzy chcą dostać się do planetarium.
» więcej
2009-05-16, godz. 20:39
Odsłonięto tablice poświęcone astrologicznemu odkryciu
Na trzech szczecińskich placach - Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzkim - wmurowane i odsłonięte zostały tablice symbolizujące odkrycie szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów. Place odzwierciedlają pas…
» więcej
2009-05-16, godz. 19:47
Starym tramwajem wyruszyli w Noc Muzeów
Wieczorem wypełniony szczecinianami stary tramwaj wyruszył z ulicy Potulickiej w kierunku Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej. To jedna z atrakcji Nocy Muzeów.
» więcej
2009-05-16, godz. 16:42
Rysunki Siudmaka w Muzeum Narodowym
Jedną z atrakcji 4. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie będzie spotkanie z artystą, rysownikiem Wojciechem Siudmakiem.
» więcej
2009-05-16, godz. 15:24
Rozgwieżdżona wystawa w "Galaxy"
W centrum handlowym "Galaxy" prezentowane są wystawa prac Wojciecha Siudmaka "Sięgaj Gwiazd w Szczecinie" i odkrycie szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów.
» więcej
2009-05-16, godz. 15:11
O niejednorodności Polski na Uniwersytecie Szczecińskim
Uroczystą mszą świętą odprawianą po kaszubsku rozpoczął się w Szczecinie "Dzień Kaszubski". W programie uroczystości przewidziano prezentacje, wystawy oraz wykłady, które poprowadzą m.in. prof. Cezary Prondzyński oraz dr Ryszard…
» więcej