Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Wielkim wydarzeniem poniedziałkowego wieczoru w Szczecinie był koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna" w Teatrze Polskim.
Zespół bisował kilka razy, a zgromadzona publiczność nagradzała młodych artystów po każdym utworze owacjami na stojąco. Szczególnym momentem koncertu było odśpiewanie przez zespół utworu "Wileńszczyzny drogi kraj", który na stojąco zaśpiewali także wszyscy widzowie. Wspaniałe stroje, choreografia oraz tańce i tradycyjne pieśni wzruszyły do łez wszystkich przybyłych gości. Zespół "Wileńszczyzna" powstał w 1980 roku. Od początku istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną, ocalając od zapomnienia folklor wileńskich wsi. W sowim repertuarze posiada programy artystyczne: "Zaloty", "Wesele Wileńskie", "Kaziuki Wileńskie" oraz "Noc Świętojańską na Wileńszczyźnie". Dyrektorem zespołu jest Gabriel Jan Mincewicz, poseł na sejm Ziemi Wileńskiej. Zespół koncertował m.in. w USA, Niemczech, Francji, Australii, Watykanie, Belgii, Holandii, Anglii, Danii oraz Austrii i we Włoszech. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Polesia - Świteź ze Szczecina. W imieniu autorów audycji "Kraj za miastem" zapraszamy do odwiedzania ludowej strony internetowej dotyczącej folkloru na Pomorzu Zachodnim www.radio.szczecin.pl/folklor, a wszystkich zainteresowanych kulturą kresową zapraszamy także do wysłuchania archiwalnych audycji "Skok w bok" - Doroty Niemczyk o Kresowiakach www.radio.szczecin.pl/kresy. Galeria zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia będzie dostępna na stronie audycji "Kraj za miastem".
Relacja Zdzisława Tararako.

Zobacz także

2008-11-20, godz. 12:15 O polskim exodusie z łagrów w Klubie XIII Muz Wstrząsający film "The Lost Requiem" o historii tysięcy polskich kobiet i dzieci, które w 1942 r. zostały ewakuowane do Persji z obozów w ZSRR zostanie pokazany Klubie XIII Muz. » więcej 2008-11-19, godz. 18:40 Zdjęcia orłów do zobaczenia w Książnicy "Pomorze kraina orłów" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-19, godz. 14:40 Wernisaż w Książnicy Pomorskiej Wernisaż "Pomorze krainą orłów" rozpocznie się dziś o godzinie 17 w Sali pod Piramidami Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2008-11-19, godz. 09:51 Urzędniczka pisze wiersze Kilka dni temu w tomie Post Scriptum Antologia ukazały się wiersze pracownicy Wydziału Inwestycji w szczecińskim magistracie Marii Polak. » więcej 2008-11-16, godz. 17:47 Matki Solidarności wyjechały ze Szczecina Wystawa Matki Solidarności jest prezentowana przed Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie w ramach Dni Polskich. » więcej 2008-11-15, godz. 17:02 Koncert organisty Juliana Gembalskiego w katedrze Wybitny polski organista Julian Gembalski wystąpi dziś w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2008-11-14, godz. 09:04 Zatoka Trujących Jabłuszek To tytuł nowej książki Moniki Szwai, którą od dziś można kupić w księgarniach. » więcej 2008-11-12, godz. 08:53 Odzyskanie niepodległości na wystawie Kartki pocztowe, militaria i odznaczenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości - to wszystko od dziś można zobaczyć w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-10, godz. 15:25 Henryk Talar gościem wystawy w Szczecinie Henryk Talar, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, niegdyś aktor Teatrów Dramatycznych w Szczecinie był gościem specjalnym wernisażu wystawy w Zamku Książąt Pomorskich zatytułowanej "W stronę Schulza". » więcej 2008-11-10, godz. 09:53 Twórczość Schulza tematem wystawy w Zamku Prace Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy Gracza, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Horowitza czy Tadeusza Kantora od dziś będzie można oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. » więcej
676677678679680681682