Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Monika Sawczuk – skrzypaczka solistką 12. edycji International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Fot. Piotr Makowski
Monika Sawczuk – skrzypaczka solistką 12. edycji International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Fot. Piotr Makowski
Około osiemdziesięciu instrumentalistów z najdalszych zakątków świata wystąpiło w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Młodzież w wieku od 18. do 30. lat uczestniczyła w 12. edycji International Lutosławski Youth Orchestra.
Cieszę się, że mogłam zagrać z tak młodymi muzykami Partitę Witolda Lutosławskiego w 30-rocznicę śmierci wybitnego polskiego kompozytora – powiedziała solistka skrzypaczka Monika Sawczuk.

- Nie sposób było nie ulec tej młodzieży, która swoją energią dotarła niemal do każdego zakątka ciała i duszy. Było to na tyle energetyczne, wspaniałe doznanie, że sama przyjemność było grać z tak wspaniałymi ludźmi – uzupełniła artystka.

Jestem dumny, że wygrałem konkurs na koncertmistrza międzynarodowej orkiestry – stwierdził rodowity szczecinianin, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Daniel Rozmus.

- Bardzo wymagająca, intensywna praca pod batutą Maestro Przemysława Neumanna, a wcześniej z tutorami. Osiem godzin pracy dziennie plus wkład własny. To było coś niezwykle wymagającego. Ja się czułem, jakbym po prostu chodził na jakąś siłownię, ale był tak świetny poziom wykonawców, że cieszę się, że w ogóle mogłem z nimi grać – podsumował koncertmistrz.

Jutro, 24 sierpnia Orkiestra ILYO oraz skrzypaczka Monika Sawczuk wystąpią pod batutą Przemysława Neumanna w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Program
• Leonard Bernstein – Uwertura Kandyd
• Witold Lutosławski – Partita
• Krzysztof Penderecki – Serenada 1996-1997
• Antonin Dvořák – IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata

Wykonawcy
• Monika Sawczuk – skrzypce
• Przemysław Neumann – dyrygent
• International Lutosławski Youth Orchestra
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej
891011121314