Około sześćdziesięciu artystów z Polski i Niemiec. Trzy dni konkursowych zmagań. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych.
Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Weroniki Gozdew-Kołacińskiej oceniało artystów w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsce w kategorii Eksperyment otrzymał zespół Kota No Uta z Niemiec.
- Ten konkurs jest naprawdę świetny. Należy do najważniejszych na świecie. Jestem szczęśliwa, że otrzymałam najwyższą nagrodę, którą będę się szczyciła z moimi kolegami instrumentalistami. Bez nich trudniej byłoby mi przedstawić moje eksperymenty – nowatorski śpiew oparty na muzyce tradycyjnej. Ta nagroda dodatkowo jest o tyle cenna, że konkurencja konkursu była ogromna – powiedziała Kota, wokalistka grupy.
W kategorii Tradycja najwyższy laur przyznano Kapeli SOPA z Żywca, którą tworzą 16-letni: Julia Pawlica, Marta Krzyżowska i Patryk Nowak.
- Nie spodziewaliśmy się tego, bo jednak tutaj było bardzo dużo osób wspaniale grających. Jesteśmy mega podekscytowani. - Włożyliśmy w to bardzo dużo pracy, więc cieszymy się, że to nie poszło na marne, że właśnie wygraliśmy. - Po prostu siła jest w tradycji i zawsze tradycja zwycięża – podsumowali artyści Kapeli SOPA.
Turniej był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg MV / BB / PL VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027) w ramach celu szczegółowego 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”.
Konkurs był także współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Partnerami byli: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Ośrodek Teatralny Kana, Musikverein Pasewalk e.V. oraz Stowarzyszenie polenmARkT Greifswald, natomiast Partnerem merytorycznym wydarzenia było Stowarzyszenie Music.Multimedia.Management.
Zobacz także
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej