Dziś w Warszawie startuje jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. 40. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 11 do 20 października.
Podczas tegorocznej edycji przedstawione zostaną 84 filmy pełnometrażowe i 58 krótkometrażowych, w tym liczne światowe premiery. Tym samym rozpoczyna się międzynarodowy konkurs o Warszawskie Grand Prix z nagrodą 100 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Warszawy.
Przez dziesięć dni kinomani będą mogli uczestniczyć w pokazach, spotkaniach z twórcami oraz dyskusjach - przypomniał dyrektor programowy festiwalu, Gustaw Kolanowski.
- Chciałbym zobaczyć dużo widzów przed pokazami i dużo widzów w salach po pokazach, na spotkaniach z twórcami - mówił dyrektor.
- To są dwie rzeczy, na których najbardziej nam zależy. Po pierwsze, żeby ludzie przyszli i oglądali filmy, które dla nich przygotowaliśmy, a po drugie, żeby spotykali się z twórcami, którzy do nich przyjechali. Żebyśmy pamiętali, że kino polega przede wszystkim na spotkaniach między ludźmi - podkreślił Gustaw Kolanowski.
Warszawski Festiwal Filmowy to okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w światowym kinie i odkrycia twórców, którzy rozpoczynają karierę. Producentka Warszawskiego Festiwalu Filmowego Joanna Szymańska-Szcześniak podkreśliła, że w tym roku festiwal postawił na różnorodność gatunkową, debiuty oraz spotkania z młodszą widownią.
- Przede wszystkim chciałabym, żeby widzowie dopisali, ponieważ naprawdę włożyliśmy mnóstwo pracy, by program był atrakcyjny również dla młodszego widza. Żeby poruszał problemy, które nas jako społeczeństwo dotykają na co dzień, aby był blisko widzów - podkreśliła producentka.
Dodała, że "ważne jest, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie i żebyśmy za rok spotkali się na 41. edycji festiwalu".
Oprócz konkursów, program festiwalu wzbogacony będzie o pokazy specjalne: Polska Klasyka, Pokazy Specjalne, Rodzinny Weekend Filmowy, Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe czy Niemiecka klasyka od German Films. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, jak na przykład: dodatkowe, darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy czy imprezy w klubach festiwalowych.
Pokazy festiwalowe będą się odbywać w kinach: Kinoteka, Atlantic oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej. Filmem zamknięcia będą "Najeźdźcy" Teodory Mihai, zrealizowane w koprodukcji rumuńsko-belgijsko-holenderskiej.
Szczegółowy program wydarzenia.
Zobacz także
2021-10-14, godz. 09:01
Rusza trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
» więcej
2021-10-13, godz. 08:46
XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na półmetku [ZDJĘCIA]
W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
» więcej
2021-10-13, godz. 08:05
Szczecin Film Festival 2021
Pokazy kilkudziesięciu polskich i zagranicznych produkcji filmowych, konkursy oraz spotkania ze znanymi twórcami... - rusza Szczecin Film Festival 2021.
» więcej
2021-10-12, godz. 06:01
Drugi etap Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
45 pianistów z 14 krajów, w tym dziewięciu Polaków ma szansę na trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
» więcej
2021-10-11, godz. 13:24
Koncert Grünebergowski w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Georga Friedricha Händla i słynne tematy filmowe zabrzmiały w niedzielę w kościele św. Ducha w Szczcinie-Zdrojach.
» więcej
2021-10-10, godz. 13:35
"Igraszki Lema na temat Chopina" w cyklu Koncertów Grünebergowskich
Perły muzyki nie tylko klasycznej zabrzmią w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach w ramach cyklu Koncertów Grünebergowskich. Uczestniczący w wydarzeniu melomani włączą się m.in. w obchody 100. rocznicy urodzin…
» więcej
2021-10-09, godz. 17:49
XVIII Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej
Tegoroczne motto Festiwalu: Musica Mediterranea przywołuje tradycję kultury śródziemnomorskiej na przestrzeni wielu epok: od średniowiecznych pieśni pielgrzymów poprzez śpiew bizantyjski, renesansowe i manierystyczne tradycje związków…
» więcej
2021-10-09, godz. 13:07
Koncert muzyki Marka Jasińskiego w Operze na Zamku [ZDJĘCIA]
Długimi brawami nagradzano w piątek - w Operze na Zamku w Szczecinie - artystów koncertu poświęconego przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi Markowi Jasińskiemu.
» więcej
2021-10-08, godz. 18:45
Schaeffer pomiędzy klasyką, a jazzem w Filharmonii
W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się w piątek koncert słynnego wibrafonisty Bernarda Maseliego z udziałem tegorocznego rezydenta Filharmonii - Pawła Tomaszewskiego. To w ramach nowego cyklu…
» więcej
2021-10-08, godz. 15:28
Opera na Zamku zaprasza na koncert pt. "Marek Jasiński pro memoria"
Na koncert pt. "Marek Jasiński pro memoria" zaprasza w piątek wieczorem Opera na Zamku w Szczecinie.
» więcej