Dziś w Warszawie startuje jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. 40. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 11 do 20 października.
Podczas tegorocznej edycji przedstawione zostaną 84 filmy pełnometrażowe i 58 krótkometrażowych, w tym liczne światowe premiery. Tym samym rozpoczyna się międzynarodowy konkurs o Warszawskie Grand Prix z nagrodą 100 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Warszawy.
Przez dziesięć dni kinomani będą mogli uczestniczyć w pokazach, spotkaniach z twórcami oraz dyskusjach - przypomniał dyrektor programowy festiwalu, Gustaw Kolanowski.
- Chciałbym zobaczyć dużo widzów przed pokazami i dużo widzów w salach po pokazach, na spotkaniach z twórcami - mówił dyrektor.
- To są dwie rzeczy, na których najbardziej nam zależy. Po pierwsze, żeby ludzie przyszli i oglądali filmy, które dla nich przygotowaliśmy, a po drugie, żeby spotykali się z twórcami, którzy do nich przyjechali. Żebyśmy pamiętali, że kino polega przede wszystkim na spotkaniach między ludźmi - podkreślił Gustaw Kolanowski.
Warszawski Festiwal Filmowy to okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w światowym kinie i odkrycia twórców, którzy rozpoczynają karierę. Producentka Warszawskiego Festiwalu Filmowego Joanna Szymańska-Szcześniak podkreśliła, że w tym roku festiwal postawił na różnorodność gatunkową, debiuty oraz spotkania z młodszą widownią.
- Przede wszystkim chciałabym, żeby widzowie dopisali, ponieważ naprawdę włożyliśmy mnóstwo pracy, by program był atrakcyjny również dla młodszego widza. Żeby poruszał problemy, które nas jako społeczeństwo dotykają na co dzień, aby był blisko widzów - podkreśliła producentka.
Dodała, że "ważne jest, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie i żebyśmy za rok spotkali się na 41. edycji festiwalu".
Oprócz konkursów, program festiwalu wzbogacony będzie o pokazy specjalne: Polska Klasyka, Pokazy Specjalne, Rodzinny Weekend Filmowy, Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe czy Niemiecka klasyka od German Films. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, jak na przykład: dodatkowe, darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy czy imprezy w klubach festiwalowych.
Pokazy festiwalowe będą się odbywać w kinach: Kinoteka, Atlantic oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej. Filmem zamknięcia będą "Najeźdźcy" Teodory Mihai, zrealizowane w koprodukcji rumuńsko-belgijsko-holenderskiej.
Szczegółowy program wydarzenia.
Zobacz także
2021-02-12, godz. 18:51
Jazz ze znakiem jakości Q. Krzysztof Lenczowski nagrał płytę „Lost Journey” [ZDJĘCIA]
Album „Lost Journey” jeszcze nie ukazał się w sprzedaży, a już zyskał miano jednego z najciekawszych krążków jazzowych.
» więcej
2021-02-12, godz. 18:45
Wyznanie miłosne biblioteki, czyli randka w ciemno z książką [WIDEO, ZDJĘCIA]
Randkę w ciemno z książką zorganizowała Książnica Pomorska w Szczecinie. To z okazji zbliżających się walentynek.
» więcej
2021-02-12, godz. 17:25
Ruszył przetarg na przebudowę Słowianina
Miasto wreszcie ogłosiło przetarg na przebudowę Domu Kultury Słowianin w Szczecinie.
» więcej
2021-02-11, godz. 09:55
Filharmonia i Opera na Zamku otwierają się po lockdownie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza oraz Opera na Zamku zapraszają szczecinian.
» więcej
2021-02-10, godz. 06:58
Film Holland na krótkiej liście do Oscara
Reprezentujący Czechy film "Szarlatan" Agnieszki Holland znalazł się na tak zwanej krótkiej liście piętnastu filmów walczących o tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Zgłoszony przez Polskę obraz "Śniegu już…
» więcej
2021-02-09, godz. 14:39
Kino Zamek w piątek wznowi działalność
Wznawiamy działalność - jako pierwsze w Szczecinie ogłasza Kino Zamek.
» więcej
2021-02-06, godz. 15:00
Koncert w hołdzie najstarszemu kinu na świecie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Tragarze i goście - czyli szczecińscy artyści składają hołd Pionierowi. Każdy będzie mógł za darmo wziąć udział w tym wydarzeniu, bo będzie transmitowane w internecie.
» więcej
2021-02-05, godz. 10:53
Premiera "Pieśni" Karłowicza w jazzowych opracowaniach
Światowej sławy zespół "Atom String Quartet" nagrał nową płytę z dętym składem "Szczecin Philharmonic Wind Quartet". Artyści zarejestrowali pieśni Mieczysława Karłowicza w zaskakujących aranżacjach jazzowych.
» więcej
2021-02-05, godz. 10:00
"Będziemy musieli się zamknąć mniej więcej na miesiąc"
Dopiero otworzyli się po lockdownie, a niewykluczone, że już lutym lub marcu zamkną się się po raz kolejny. Chodzi o Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
» więcej
2021-02-05, godz. 09:16
Muzeum Techniki i Komunikacji otwarte, ale frekwencja jest niska
Czekaliśmy na powrót do pracy, bo zagrożenie epidemiczne w muzeach jest niewielkie - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
» więcej