Dziś w Warszawie startuje jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. 40. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 11 do 20 października.
Podczas tegorocznej edycji przedstawione zostaną 84 filmy pełnometrażowe i 58 krótkometrażowych, w tym liczne światowe premiery. Tym samym rozpoczyna się międzynarodowy konkurs o Warszawskie Grand Prix z nagrodą 100 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Warszawy.
Przez dziesięć dni kinomani będą mogli uczestniczyć w pokazach, spotkaniach z twórcami oraz dyskusjach - przypomniał dyrektor programowy festiwalu, Gustaw Kolanowski.
- Chciałbym zobaczyć dużo widzów przed pokazami i dużo widzów w salach po pokazach, na spotkaniach z twórcami - mówił dyrektor.
- To są dwie rzeczy, na których najbardziej nam zależy. Po pierwsze, żeby ludzie przyszli i oglądali filmy, które dla nich przygotowaliśmy, a po drugie, żeby spotykali się z twórcami, którzy do nich przyjechali. Żebyśmy pamiętali, że kino polega przede wszystkim na spotkaniach między ludźmi - podkreślił Gustaw Kolanowski.
Warszawski Festiwal Filmowy to okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w światowym kinie i odkrycia twórców, którzy rozpoczynają karierę. Producentka Warszawskiego Festiwalu Filmowego Joanna Szymańska-Szcześniak podkreśliła, że w tym roku festiwal postawił na różnorodność gatunkową, debiuty oraz spotkania z młodszą widownią.
- Przede wszystkim chciałabym, żeby widzowie dopisali, ponieważ naprawdę włożyliśmy mnóstwo pracy, by program był atrakcyjny również dla młodszego widza. Żeby poruszał problemy, które nas jako społeczeństwo dotykają na co dzień, aby był blisko widzów - podkreśliła producentka.
Dodała, że "ważne jest, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie i żebyśmy za rok spotkali się na 41. edycji festiwalu".
Oprócz konkursów, program festiwalu wzbogacony będzie o pokazy specjalne: Polska Klasyka, Pokazy Specjalne, Rodzinny Weekend Filmowy, Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe czy Niemiecka klasyka od German Films. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, jak na przykład: dodatkowe, darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy czy imprezy w klubach festiwalowych.
Pokazy festiwalowe będą się odbywać w kinach: Kinoteka, Atlantic oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej. Filmem zamknięcia będą "Najeźdźcy" Teodory Mihai, zrealizowane w koprodukcji rumuńsko-belgijsko-holenderskiej.
Szczegółowy program wydarzenia.
Zobacz także
2020-09-20, godz. 17:26
Dni Muzyki Żydowskiej - zaprasza Muzeum Narodowe
Trzecie Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie w tym roku odbywają się online. W niedzielę koncert muzyki synagogalnej.
» więcej
2020-09-20, godz. 11:25
"Balticetta" Leszka Możdżera w Szczecinie [ZDJĘCIA]
"Balticetta" Leszka Możdżera zabrzmi w niedzielę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2020-09-19, godz. 18:25
Szczecińska Kana zagra dla Białorusi
Zespół Teatru Kana dedykuje Białorusi swój nagradzany spektakl "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Kana zagra w sobotę i niedzielę na swojej scenie.
» więcej
2020-09-19, godz. 15:49
Na Gotyckim Szlaku - jeszcze zdążysz na finałowy koncert
Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza w sobotę wieczorem na finałowy koncert XI Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku 2020.
» więcej
2020-09-19, godz. 15:20
Dni Muzyki Żydowskiej anno 2020 - online
Trzecia edycja Dni Muzyki Żydowskiej w tym roku odbędzie się online.
» więcej
2020-09-19, godz. 11:55
Premiera "Aphelion" duetu gitarowego Pajestka-Kostecki
Po raz pierwszy zabrzmią w Szczecinie kompozycje z płyty "Aphelion", jednego z najbardziej kreatywnych polskich duetów gitarowych, Pajestka-Kostecki. Muzycy koncertują z ogromnym powodzeniem od 2014 roku.
» więcej
2020-09-18, godz. 10:45
Radiowe małżeństwo ze Szczecina wydało książkę o swoim życiu w USA
Najsłynniejsza polska para w Waszyngtonie jest ze Szczecina i właśnie wydała książkę.
» więcej
2020-09-15, godz. 20:52
W Londynie powstała uliczna wystawa o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię [ZDJĘCIA]
Plansze rozwieszone na płocie ambasady RP w Londynie opowiadają o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń.
» więcej
2020-09-15, godz. 13:20
"Gloria Artis" dla prof. Dariusza Dyczewskiego
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał we wtorek, w Zamku Królewskim w Warszawie, profesor Dariusz Dyczewski.
» więcej
2020-09-15, godz. 12:39
"Milczące pokolenie" nominowane do nagrody BohaterON 2020
"Milczące pokolenie" to film szczecińskiej wytwórni MAVision, opowiadający o losach łączniczki Armii Krajowej Danuty Szyksznian-Ossowskiej i bohaterów podziemia niepodległościowego.
» więcej