Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony.
Miał zostać odbudowany, jednak Prezydium Miejskiej Rady Narodowej ogłosiło w 1962 roku przetarg na rozbiórkę budynku i tego samego roku został rozebrany. W tym samym miejscu od 10 lat stoi nowoczesny budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

W środę rozpoczynają się obchody 140. rocznicy Konzerthausu.

Na początek, o godzinie 17.30, proponujemy historyczny spacer z tłumaczeniem na język niemiecki, który powtórzymy w czwartek, w piątek i w niedzielę z przewodniczką Joanną Olszowską – powiedziała Magdalena Wilento, zastępca dyrektora Filharmonii.

- Będzie prowadził przez główną salę koncertową, hol, szatnię aż do letniego ogrodu, który 140 lat temu znajdował się na tyłach nieistniejącego już Konzerthausu. Przygotujemy także z Pushka Studio pokaz multimedialny prezentowany również od dziś do niedzieli o godzinie 18 z wyjątkiem soboty, który dzięki nowoczesnym technikom wizualnym, w tym mappingu 3D ożywi architekturę i atmosferę tamtych czasów – uzupełniła.

Punktem kulminacyjnym będzie wykonanie, tak jak 140 lat temu, monumentalnego oratorium "Stworzenie świata" Józefa Haydna z udziałem naszej orkiestry symfonicznej – dodała Wilento.

- Będziemy gościć także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej i wyjątkowych solistów: Ewę Tracz (sopran), Paulinę Boreczko (mezzosopran), Karola Kozłowskiego (tenor) i Pawła Konika (baryton). Całość poprowadzi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii, maestro Przemysław Neumann – podsumowała Magdalena Wilento.


Więcej o jubileuszu Konzerthasu w "Kawiarence muzycznej" Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-02-12, godz. 15:10 Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO] Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt. » więcej 2023-02-10, godz. 21:17 Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii. A konkretnie ich teledyski. » więcej 2023-02-10, godz. 09:23 Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem". » więcej 2023-02-09, godz. 14:59 Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA] Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne". » więcej 2023-02-09, godz. 11:39 "Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO] Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę. » więcej 2023-02-07, godz. 08:54 W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka. » więcej 2023-02-06, godz. 08:35 Nagrody Grammy rozdane Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce. » więcej 2023-02-05, godz. 09:55 Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami… » więcej 2023-02-04, godz. 12:38 Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata. » więcej 2023-02-03, godz. 16:12 Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy. » więcej
65666768697071