Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony.
Miał zostać odbudowany, jednak Prezydium Miejskiej Rady Narodowej ogłosiło w 1962 roku przetarg na rozbiórkę budynku i tego samego roku został rozebrany. W tym samym miejscu od 10 lat stoi nowoczesny budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
W środę rozpoczynają się obchody 140. rocznicy Konzerthausu.
Na początek, o godzinie 17.30, proponujemy historyczny spacer z tłumaczeniem na język niemiecki, który powtórzymy w czwartek, w piątek i w niedzielę z przewodniczką Joanną Olszowską – powiedziała Magdalena Wilento, zastępca dyrektora Filharmonii.
- Będzie prowadził przez główną salę koncertową, hol, szatnię aż do letniego ogrodu, który 140 lat temu znajdował się na tyłach nieistniejącego już Konzerthausu. Przygotujemy także z Pushka Studio pokaz multimedialny prezentowany również od dziś do niedzieli o godzinie 18 z wyjątkiem soboty, który dzięki nowoczesnym technikom wizualnym, w tym mappingu 3D ożywi architekturę i atmosferę tamtych czasów – uzupełniła.
Punktem kulminacyjnym będzie wykonanie, tak jak 140 lat temu, monumentalnego oratorium "Stworzenie świata" Józefa Haydna z udziałem naszej orkiestry symfonicznej – dodała Wilento.
- Będziemy gościć także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej i wyjątkowych solistów: Ewę Tracz (sopran), Paulinę Boreczko (mezzosopran), Karola Kozłowskiego (tenor) i Pawła Konika (baryton). Całość poprowadzi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii, maestro Przemysław Neumann – podsumowała Magdalena Wilento.
Więcej o jubileuszu Konzerthasu w "Kawiarence muzycznej" Radia Szczecin.
Zobacz także
2024-11-22, godz. 09:18
Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność
Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński.
» więcej
2024-11-20, godz. 14:48
Związek zawodowy: mobbing w Operze. Dyrektor wzywa do odwołania oskarżeń
Marszałek województwa zwróci się do pełniącego obowiązki dyrektora Opery na Zamku z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zarzutów jednego ze związków zawodowych zrzeszających artystów.
» więcej
2024-11-18, godz. 20:16
Nagrody Pro Arte wręczone [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zachodniopomorscy artyści odebrali nagrody "Pro Arte" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia i ochrony kultury.
» więcej
2024-11-18, godz. 14:23
Lanberry o zabawie muzyką i 10-leciu pracy artystycznej
Autorka naszej nowej "Płyty tygodnia" opowiadała w Radiu Szczecin o współczesnej, polskiej muzyce pop, czy o przesłaniu, które chce przekazać nowym albumem.
» więcej
2024-11-17, godz. 12:32
Kontrastowa wystawa twórczości Mikołaja Obryckiego [WIDEO]
Ma w swoim dorobku kilka tysięcy obrazów - Mikołaj Obrycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, ale urodził się w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:31
Anda Rottenberg uhonorowana tytułem doktora honoris causa [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:22
Japan Fest w Pałacu Młodzieży
Już w sobotę kolejna edycja Japan Fest, więc przed nami pokazy wschodnich sztuk walki, warsztaty malowania masek japońskiego teatru i figurek, czy kaligrafii, a także koncerty z japońskimi instrumentami.
» więcej
2024-11-15, godz. 17:50
Pionier zaprasza na przegląd ukraińskiego kina
W programie "9. Festiwalu Filmowego Ukraina!" znajdziemy obrazy mówiące o przemianach społecznych, wojnie i kształtowaniu tożsamości.
» więcej
2024-11-15, godz. 09:21
Ruszył konkurs na dyrektora Opery na Zamku. "Tak dużo jest jeszcze do zrobienia"
Jest za dużo do zrobienia, żeby już pozwolić sobie na odpoczynek. Tak mówi dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 08:21
Jakub Kuszlik z Koncertem fortepianowym Paderewskiego w Filharmonii
Ich muzyki słuchano z zachwytem na przełomie XIX i XX wieku od Odessy po Nowy Jork. Był to czas erupcji wielu talentów kompozytorskich, nie tylko w Polsce. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią zapomniane dzieła…
» więcej