Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.
Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.
- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.
„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.
Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.
Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) – Valse „La Seperation”
Wykonawcy
• Wojciech Kubica – pianista
• Wołodymyr Sywochip – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Zobacz także
2024-09-06, godz. 18:06
Rubens w Radiu Szczecin
Już 11 października ukaże się drugi album Rubensa "Bez trzymanki". Wokalista opowiadał w audycji "Radio Szczecin w Pracy" o emocjach, które towarzyszą mu przed tą premierą.
» więcej
2024-09-06, godz. 15:06
Bartłomiej Nizioł zainauguruje nowy sezon Filharmonii w Szczecinie
Blisko dwustu artystów i trzy wielkie dzieła symfoniczne. Dziś Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainauguruje sezon artystyczny 2024/2025.
» więcej
2024-09-06, godz. 14:13
Szczecińskie instytucje kultury z dofinansowaniem z KPO
Opera na Zamku, Trafostacja Sztuki Szczecin, Teatr Lalek Pleciuga, Stowarzyszenie OFFicyna - te szczecińskie organizacje otrzymały dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
» więcej
2024-09-06, godz. 10:12
Skrzywanek zrezygnował, bo nie miał żadnej odpowiedzi z Urzędu Miasta
Były wielkie plany, ale nie było odzewu - tak były dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie wyjaśniał w "Rozmowie pod krawatem" powody swojej rezygnacji.
» więcej
2024-09-05, godz. 14:09
Wernisaż zdjęć Bartka Barczyka na 10-lecie nowej Filharmonii w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Fotografuje najwybitniejszych artystów na świecie. W swoich kadrach uwiecznił m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Kristiana Zimermanna, Wojciecha Kilara, Anne-Sophie Mutter, Bruce'a Liu, Philipa Glassa, Elliota Goldenthala czy Rune Bergmanna…
» więcej
2024-09-05, godz. 11:01
Wyjątkowa wystawa The Tall Ships Races w MCN
"Przeżyjmy to jeszcze raz", czyli mamy dla fanów tegorocznego finału regat w Szczecinie kolejne zaproszenie.
» więcej
2024-09-04, godz. 20:07
Tenorzy po raz kolejny staną w szranki [ZDJĘCIA]
Ośmiu śpiewaków z Korei Południowej, Ukrainy, Hiszpanii, Kanady i Polski weźmie w tym roku udział w Wielkim Turniejem Tenorów. To już 24. edycja lubianego przez szczecinian i przyjezdnych muzycznego spotkania.
» więcej
2024-09-04, godz. 17:34
10 lat nowej Filharmonii w Szczecinie w obiektywie Bartka Barczyka [ZDJĘCIA]
Krzysztof Penderecki, Małgorzata Walewska, Ewa Bem, Radzimir Dębski, Adam Sztaba, Janusz Olejniczak, Zygmunt Krauze, Rune Bergmann, Szymon Nehring i wielu innych artystów. Dziś w Galerii Poziom 4. na 10-lecie powstania nowego budynku Filharmonii…
» więcej
2024-09-02, godz. 20:48
Filharmonia w Szczecinie otwiera sezon artystyczny 2024/2025 [ZDJĘCIA]
Leszek Możdżer, Ewa Pobłocka, Kate Liu, Jakub Kuszlik, Rune Bergmann, Jerzy Salwarowski Bernard Maseli i wielu innych artystów. Cenieni soliści, dyrygenci, orkiestry symfoniczne i zespoły kameralne wystąpią w Szczecinie. Filharmonia…
» więcej
2024-09-02, godz. 13:37
SOPA i Kota No Uta zwycięzcami 9. Turnieju Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA]
Około sześćdziesięciu artystów z Polski i Niemiec. Trzy dni konkursowych zmagań. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych.
» więcej