Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.
Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.
- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.
„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.
Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.
Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) – Valse „La Seperation”
Wykonawcy
• Wojciech Kubica – pianista
• Wołodymyr Sywochip – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Zobacz także
2024-04-26, godz. 10:10
Nadjeżdża Luxtorpeda!
Ale w zupełnie innej odsłonie.
» więcej
2024-04-26, godz. 09:29
Festiwal Szczecin Classic powstał z myślą o tych, co nie wyjeżdżają na majówkę
To propozycja przede wszystkim dla tych szczecinian, którzy majówkę spędzają w domach. Tak mówi jedna z organizatorek Festiwalu Szczecin Classic.
» więcej
2024-04-25, godz. 18:19
Mariusz Lubomski owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Z piosenką autorską zetknął się podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych z zakresu malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych. Występował na jednej…
» więcej
2024-04-25, godz. 00:02
Skały zagrały! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Minikoncert odbył się w ramach kwietniowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-04-24, godz. 17:49
Mariusz Lubomski świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Artysta malarz i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej obchodzi 40-lecie pracy scenicznej. Jego „Śpiewomalowanie”, „Underground” czy „Psychobójcę” śpiewała przed laty cała Polska. W środę w szczecińskiej…
» więcej
2024-04-23, godz. 18:18
Jakie dźwięki wydają Skały? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Będzie się można o tym przekonać już w środę.
» więcej
2024-04-23, godz. 07:15
W ramach Kontrapunktu: The Making of Pinocchio
Mądra i głęboka opowieść o miłości, byciu na dobre i na złe, o odpowiedzialności za swojego partnera... - mówili widzowie Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt.
» więcej
2024-04-22, godz. 09:40
Poruszający początek szczecińskiego Kontrapunktu
Początek Międzynarodowego Konkursu Formy na 57 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt.
» więcej
2024-04-20, godz. 15:55
Christian Zacharias z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Powstał w 1945 roku. Dzięki współpracy z wieloma wybitnymi dyrygentami osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Narodowe Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej - jeden z czołowych zespołów symfonicznych w Europie wystąpił wczoraj…
» więcej
2024-04-20, godz. 15:19
Kontrapunkt. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić... [ZDJĘCIA]
Kolejna odsłona Transgranicznych Spotkań Teatralnych w ramach Kontrapunktu odbywa się w Ogrodach Śródmiejskich.
» więcej