Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wojciech Kubica gra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Fot. Krystyna Wojtyńska
Wojciech Kubica gra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Fot. Krystyna Wojtyńska
Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.

Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.

- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.

„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.

Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.

Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) Valse „La Seperation”

Wykonawcy
• Wojciech Kubica pianista
• Wołodymyr Sywochip dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-10-23, godz. 07:23 Rozpoczynają się obchody 140. rocznicy powstania Konzerthausu [ZDJĘCIA] Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony. » więcej 2024-10-21, godz. 06:58 Zmarł wybitny polski pianista Janusz Olejniczak W wieku 72 lat zmarł Janusz Olejniczak - wybitny polski pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina. » więcej 2024-10-18, godz. 11:26 Janicki: "Missa Stadion Brevis" to dramat o kibolach "Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska" to najnowsze przedstawienie Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Premiera już w sobotę, choć od kilku dni przedstawienie prezentowane… » więcej 2024-10-18, godz. 10:43 Chór US z nagrodą na międzynarodowym festiwalu Chór Uniwersytetu Szczecińskiego nagrodzony. Zespół zdobył Złoty Dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Czarnogórze. » więcej 2024-10-18, godz. 09:18 Festiwal Euromousic Drama to przede wszystkim muzyka Spektakle, koncert czy warsztaty poświęcone teatrowi. To festiwal Euromousic Drama, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Szczecińskim Teatrze Kameralnym. » więcej 2024-10-17, godz. 14:21 Sercem Szczecin Film Festivalu są zachodniopomorskie shorty [WIDEO, ZDJĘCIA] Trwają ostatnie przygotowania do kolejnej edycji Szczecin Film Festival. Wydarzenie filmowe od blisko 20 lat organizuje stowarzyszenie OFFicyna. » więcej 2024-10-17, godz. 13:50 Zespół Krąg dostał stroje ludowe odtworzone na podstawie rycin z przełomu XIX i XX w. [WIDEO, ZDJĘCIA] Tradycyjne stroje ludowe mieszkańców Pomorza trafiły do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg". » więcej 2024-10-15, godz. 14:09 Rusza festiwal literatury non-fiction w Szczecinie Prawdziwe historie bywają ciekawsze, niż te fikcyjne. Przekonać się będą mogli o tym odwiedzający w tym tygodniu szczecińskie ProMedia. We wtorek rusza festiwal literatury non-fiction - OKOlice Literatury. » więcej 2024-10-14, godz. 14:52 W czwartek rusza kolejny, wyjątkowy Szczecin Film Festival [WIDEO, ZDJĘCIA] Filmowe lekcje historii, pokazy zachodniopomorskich shortów, rozmowy z reżyserami czy też recital piosenki filmowej - tak wyglądał będzie tegoroczny Szczecin Film Festival. » więcej 2024-10-13, godz. 12:42 "Moja i Twoja Nadzieja" na orkiestry dęte [ZDJĘCIA] Ponad 250 muzyków z ośmiu orkiestr dętych z zachodniopomorskiego zagra wspólnie utwór szczecińskiego zespołu Hey - "Moja i Twoja Nadzieja" w aranżacji na orkiestry dęte. » więcej
2345678