Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.
Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.
- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.
„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.
Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.
Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) – Valse „La Seperation”
Wykonawcy
• Wojciech Kubica – pianista
• Wołodymyr Sywochip – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Zobacz także
2024-11-02, godz. 16:43
Pionier wrócił. "Widzowie dziękują i będą przychodzić"
Kino Pionier otwiera listopad z zapowiedzią aż sześciu wydarzeń specjalnych. Wszystko po pierwszym miesiącu od powrotu kina.
» więcej
2024-10-30, godz. 22:50
Na niebie kometa a u nas meteoroidy! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czyli październikowe wydanie minikoncertu [3x1].
» więcej
2024-10-30, godz. 15:04
"Słowa były bardzo uderzające". Monodram "Zapiski z Umierania performatywnie" w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Szczecińska młodzież zapoznała się z życiem i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To dzięki spektaklowi w studiu S1 Radia Szczecin.
» więcej
2024-10-30, godz. 15:04
Wojciech Kubica w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi w Lwowskiej Filharmonii Narodowej [ZDJĘCIA]
Konferencja naukowa „Ukraińska muzyka fortepianowa w kontekście sztuki światowej”, MasterClassy w Lwowskiej Akademii Muzycznej i występ najstarszej w Ukrainie Orkiestry Kameralnej „Akademia”. Dziś, 30 października 2024 w ramach…
» więcej
2024-10-30, godz. 09:53
Audiobook "Zapiski z Umierania" czytany na żywo przez aktorkę Teatru Współczesnego
Znacie go z radiowej anteny, teraz możecie wysłuchać na żywo. Mowa o audiobooku "Zapiski z Umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
» więcej
2024-10-29, godz. 18:30
Za oknami brązowo, a u nas zielono! [ZDJĘCIA, WIDEO]
To za sprawą kolejnej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-10-29, godz. 13:37
Trio Animato zachwyciło publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej [ZDJĘCIA]
Dwa bisy oraz okrzyki publiczności i artystów: Gerojam Slava, Chwała bohaterom! W ramach światowych obchodów 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Wielcy Twórcy” w Ukrainie, w Lwowskiej…
» więcej
2024-10-29, godz. 12:10
2025 rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na antenie Radia Szczecin audiobook o poetce
Senat RP podjął decyzję, że rok 2025 będzie rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poetka zmarła 80 lat temu w Wielkiej Brytanii.
» więcej
2024-10-28, godz. 17:37
Fonosfera - Siedem taktów od sławy [REPORTAŻ]
Czy można opowiedzieć historię rodzinną mając jedno zdjęcie i kilka zapisanych na nim nut? Michał Jędryka, bohater reportażu "Siedem taktów od sławy" udowadnia, że tak. Reportaż Anny Dudzińskiej, ukazuje losy dwóch mężczyzn:…
» więcej