Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
To było nie lada zadanie wybrać kilka spośród bardzo różnorodnych stu pięćdziesięciu. Muzykę do nich skomponowałem ponad dwadzieścia lat temu – powiedział światowej sławy oraz klasy pianista, kompozytor i aranżer Leszek Możdżer.
- Było bardzo dużo żądania krwi wroga i modlitw o porażkę wroga. Było to coś, co budziło mój wewnętrzny protest, ale znalazłem Psalmy chwalebne, w których Psalmista wychwala Pasterza, wychwala Boga, wychwala Stwórcę i do tego już byłem w stanie napisać muzykę, bo moje wnętrze się zgadzało się z tym przekazem – uzupełnił.
Dzieło owacyjnie przyjęte przez publiczność wykonał z zespołem Leszka Możdżera 90-osobowy Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.
- Cudowny koncert, dla mnie osobiście również spełnienie marzeń. Grać z takimi profesjonalistami, to jest wielki zaszczyt i wielka radość. Czuliśmy niesamowitą energię przepływającą przez nas wszystkich. To jest przeżycie, które zapamiętamy na prawdę na długie, długie lata – stwierdziła dyrygentka.
Zadowolenia z wieczoru nie krył również Leszek Możdżer.
- Dużo radości, dużo entuzjazmu, no i przede wszystkim rozważania nad tym, po co jest cywilizacja i czego mamy się nauczyć, więc dziękujemy, że Państwo wpadli do Filharmonii w Szczecinie i posłuchali Psalmów Dawidowych w wykonaniu Leszka Możdżera (fortepian), Macieja Sikały (saksofony), Ola Walickiego (kontrabas) oraz Patrycji Betley (perkusja). Pod czujną ręką Sylwii Fabiańczyk-Makuch wystąpił Chór Politechniki Morskiej – podsumował Leszek Możdżer.
Koncert odbył się w ramach 11. edycji autorskiego projektu Chóru „Wspólne Brzmienia”.
Więcej o Psalmach Dawidowych z Leszkiem Możdżerem TUTAJ: 10 listopada 2024 „Kawiarenka muzyczna” Radia Szczecin od godziny 9. do 11.
Gościem programu będzie także m.in. dyrygentka Sylwia Fabiańczyk-Makuch.
Gościem programu będzie także m.in. dyrygentka Sylwia Fabiańczyk-Makuch.
Program
• Leszek Możdżer – Psalmy Dawidowe
Wykonawcy
• Leszek Możdżer – fortepian
• Maciej Sikała – saksofon
• Olo Walicki – kontrabas
• Patrycja Betley – perkusja
• Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie
• Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygent
Zobacz także
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej
2024-06-02, godz. 09:00
Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA]
Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami…
» więcej