Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Anda Rottenberg została uhonorowana przez Akademię Sztuki w Szczecinie zaszczytnym tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
- Jest to dla nas wielki zaszczyt i honor, że możemy w ten sposób uznać wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe Pani Rottenberg – uzupełniła.
Laudację podczas uroczystości wygłosił dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. AS.
- Anda Rottenberg kształtuje polską sztukę, wystawy i instytucje od pięćdziesięciu lat – od lat sześćdziesiątych XX wieku, więc poznała nasz system instytucji kultury i funkcjonowania kuratorów ze wszelkich stron. Zrobiła wiele wybitnych wystaw, broniła artystów przed cenzurą, którą próbowali wprowadzić politycy różnych opcji politycznych. I sama przetrwała w tym systemie, który jest bardzo trudny, ponieważ sztuka współczesna w Polsce często była marginalizowana, negowana, niedofinansowana, więc fakt, że uzyskała taki status, właściwie celebrytki dzięki sztuce współczesnej i dzięki swoim książkom o sztuce współczesnej, jest wyjątkowym wydarzeniem w polskiej kulturze – stwierdził.
- Jestem wzruszona i zaszczycona – wyznała bohaterka wydarzenia.
- Mnie się wydaje, że żyłam dostatecznie długo, żeby się czegoś takiego doczekać. Z drugiej strony nie po to pracuję, żeby takie tytuły mnie spotykały. Natomiast, jeżeli przy tej okazji, ktoś rozpozna w tym wartość, to jest to dla mnie ogromny zaszczyt – jeszcze raz powtórzę – podsumowała Anda Rottenberg.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki.
Więcej o wydarzeniu w niedzielę, 17 listopada 2024 roku w „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin emitowanej od godziny 9.05 do 11.
Zobacz także
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej