Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni".
Będziemy wspominać naszego patrona Wojciecha Pszoniaka - mówi pomysłodawca i główny organizator festiwalu Piotr Muszyński.

- Niedawno ukazała się książka, która jest taką swoistą jego spowiedzią, wywiadem rzeką, niestety niedokończoną. Ale książka jest, więc na pewno taki wieczór poświęcony Wojtkowi będzie dla nas bardzo ważny. Cieszymy się, że przyjedzie jego żona - mówi Muszyński.

Wspomnienie o Wojciechu Pszoniaku zaplanowano na godzinę 18, a o 19 odbędzie się promocja książki "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku" Adama Zadwornego.

To opowieść o największej katastrofie morskiej w powojennej Polsce. To dla mnie niemal osobista historia - mówi Zadworny.

- Jestem synem kapitana żeglugi wielkiej. Mój ojciec pracował w PŻM i ja wyrastałem wśród opowieści o katastrofach morskich. Niektórzy z kolegów mojego ojca zginęli na morzu, więc mój stosunek do sprawy "Heweliusza" był szczególny - mówi autor.

Wstęp na Festiwal Czytania jest bezpłatny, całość potrwa do poniedziałku.

25 listopada, poniedziałek
Radio Szczecin, Studio S1


godz. 17.00 - Niesłusznie zapomniany. Zygmunt Fortunat Miłkowski (pseudonim Teodor Tomasz Jeż).

Sylwetkę pisarza przedstawi dr Konrad Wojtyła.
Czytanie performatywne na podstawie twórczości pisarza, udział biorą: Przemysław Sadowski – aktor Teatru Polonia w Warszawie, Karol Wróblewski – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, Krzysztof Baranowski (piano) z Teatru Polskiego w Szczecinie.

godz. 19.00 - Simona K. Wołająca na puszczy. Monodram Agnieszki Przepiórskiej.

Będziemy wspominać naszego patrona Wojciecha Pszoniaka - mówi pomysłodawca i główny organizator festiwalu Piotr Muszyński.
To opowieść o największej katastrofie morskiej w powojennej Polsce. To dla mnie niemal osobista historia - mówi Zadworny.

Zobacz także

2024-09-20, godz. 09:28 "To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną" „Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2024-09-19, godz. 13:52 Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie. » więcej 2024-09-17, godz. 15:58 Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego. » więcej 2024-09-17, godz. 14:32 W Szczecinie można spotkać... muzyków na rowerach [WIDEO, ZDJĘCIA] Będą w centrum Szczecina i na Stołczynie. Będą jeździć rowerami i... grać na skrzypcach oraz wiolonczeli. To akcja "Tour The Musica" muzyków Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2024-09-14, godz. 15:24 Letni Festiwal Wędrowny dotarł do finału Koncertem finałowym zakończy się w sobotę w Szczecinie XV Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". » więcej 2024-09-13, godz. 12:54 Rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium" Ponad stu wykonawców i dwa prawykonania kompozycji. Dziś w Stargardzie rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium". » więcej 2024-09-12, godz. 18:05 Spektakl o Poli Negri dziś przedpremierowo w Teatrze Polskim Opowieść o jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri - od dziś na scenie Teatru Polskiego. » więcej 2024-09-12, godz. 14:23 "Szczecinianie" zapraszają na doroczny koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie" jak co roku zaprasza na początek sezonu na Koncert Galowy. Widowisko nosi tytuł "W podróży do źródeł". » więcej 2024-09-10, godz. 13:07 W Wilnie zamknięto Muzeum Adama Mickiewicza Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim zostało zamknięte. Powodem jest remont. Miejsce, w którym polski wieszcz mieszkał i pisał poemat "Grażyna" jest w złym stanie technicznym. » więcej 2024-09-08, godz. 07:52 Aleksander Kruczek zwycięzcą tegorocznego Turnieju Tenorów [ZDJĘCIA] 588 róż otrzymał zwycięzca 24. Wielkiego Turnieju Tenorów. Publiczność zadecydowała, że najpiękniej zaśpiewał Aleksander Kruczek. » więcej
12131415161718