Popularyzują polskie i ukraińskie melodie z terenów Tymoszówki – miejsca urodzenia Karola Szymanowskiego. Ich motywy można usłyszeć w dziełach kompozytora. Dziś w studiu koncertowym Radia Szczecin wystąpi nagradzany na prestiżowych festiwalach muzyki tradycyjnej zespół Млиночок z Ukrainy.
Tworzą go muzykolodzy – etnobadacze, którzy przedstawią program w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Przyjaźnie” i projektu „Silna Polonia – Silna Polska” realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Stowarzyszenia Odra-Niemen – powiedziała prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Działalność oparta na ludowości Szymanowskiego jest nam znana, natomiast nie znamy tych utworów, które będą zaprezentowane. To wspaniała okazja do zpoznania się z nieznanym rozdziałem twórczości Karola Szymanowskiego – uzupełniła profesor.
Wieczór wypełnią również pieśni polskiego twórcy w wykonaniu studentek Wydziału Wokalnego uczelni: Gabrieli Augustyn, Weroniki Włodarczyk oraz Iryny Naumenko.
- Zaprezentuję „Daleko został cały świat” z cyklu sześciu pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Została poświęcona jego siostrze, Stanisławie Szymanowskiej, która później stała się interpretatorką twórczości brata – stwierdziła Irina Naumenko.
Koncert rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp jest bezpłatny.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw. Współorganizacji przedsięwzięcia podjęli się Polskie Radio Szczecin SA w likwidacji oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Wśród Partnerów imprezy są: Województwo Zachodniopomorskie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim i Stowarzyszenie Polonia im. Karola Szymanowskiego.
Projekt dofinansowany ze środków Budżetu Państwa zorganizowano z funduszów otrzymanych m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszenia Odra-Niemen i Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw.
Edycja tekstu: Michał Król
Zobacz także
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej