Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Trzy polskie koprodukcje znalazły się na Oscarowej "shortliście", z której następnie wybranych zostanie pięć filmów nominowanych w poszczególnych kategoriach.
"Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna (koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka), na shortliście w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. Obraz powalczy o statuetkę dla Danii. Film był kręcony w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Łodzi i Zgierzu.

"Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Iaina Gardnera (koprodukcja polsko-brytyjska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

"Pomarańcza z Jaffy" w reżyserii Mohammeda Almughaniego (koprodukcja polska- francuska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

Mohammed, młody Palestyńczyk, szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Chce dołączyć do matki, która czeka na niego po stronie izraelskiej, aby towarzyszyć jej w drodze do Jaffy, niedaleko Tel Awiwu. Farouk, taksówkarz, waha się, ponieważ młody mężczyzna nie ma przepustki, a jedynie legitymację studencką rezydenta Europy. Po przybyciu na punkt kontrolny Faruk odkrywa, że Mohammed próbował już przekroczyć granicę w innym punkcie - Qalandii, ale bez powodzenia...

Nominacje do Oskarów zostaną ogłoszone 17 stycznia przyszłego roku.

Edycja tekstu: Michał Król

Zobacz także

2025-02-11, godz. 14:11 Baltic Neopolis Quartet na "Koncercie dla jeszcze niezakochanych" w Radiu Szczecin W sobotę 15 lutego o godzinie 19 w studiu S-1 Radia Szczecin "Koncert dla jeszcze niezakochanych" - to będzie nasza muzyczna celebracja Dnia Singla. » więcej 2025-02-10, godz. 15:59 "Nie umiem tańczyć" od Mikromusic nową "Płytą tygodnia" Radia Szczecin [WYWIAD] Natalia Grosiak gościła w Radiu Szczecin z związku z premierą albumu i opowiadała o tym, jak ważny jest to dla niej materiał. » więcej 2025-02-09, godz. 12:34 "Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" na scenie Teatru Polskiego [ZDJĘCIA] Za nami premiera sztuki Jürgena Hofmanna "Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" - w reżyserii Marka Gierszała. Spektakl zaprezentowany został na scenie Szekspirowskiej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2025-02-09, godz. 09:12 Muzyka z "Coincidence" nominowana do Fryderyka w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie jazzowej. Jest laureatem nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Koncertuje na scenach całego świata z międzynarodowymi gwiazdami tego gatunku… » więcej 2025-02-07, godz. 19:31 Ostrawa. Industria i sztuka. "Residual narratives" w ZPAP Galerii Kierat [ZDJĘCIA] Metamorfoza czeskiej Ostrawy uchwycona nie tylko w kadrze; wystawę multimedialną "Residual Narratives" Tomáša Koudeli można oglądać w szczecińskiej Galerii Kierat. » więcej 2025-02-07, godz. 11:28 Gdzie przechowywać zabytki, jeśli magazyny muzeów są przepełnione? Gdzie przechowywać zabytki znalezione podczas wykopalisk? To jeden z większych problemów polskich archeologów. Mówił o tym w "Rozmowach pod krawatem" dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. » więcej 2025-02-07, godz. 10:19 "To było najważniejsze miasto nad Bałtykiem" To było najważniejsze miasto nad Bałtykiem. Tak o historycznym znaczeniu Wolina mówi dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. » więcej 2025-02-05, godz. 11:49 Jak fotografować dzika, a jak jelenia? Wystawa w Dyrekcji Lasów Państwowych [ZDJĘCIA] To wystawa dla miłośników niezwykłych zwierząt żyjących w zachodniopomorskich lasach. Można ją zobaczyć w nowej siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. » więcej 2025-02-04, godz. 21:21 Nie żyje red. Jerzy Szafulski [WSPOMNIENIE] Pracował w Radiu Szczecin od 1974 do 1999 roku. Był zatrudniony m.in. w redakcjach Publicystyki i Informacji oraz Audycji Rozrywkowych. Specjalizował się w felietonach i komentarzach. » więcej 2025-02-03, godz. 15:15 Legendy polskiego jazzu w Złotej Sali Filharmonii Zadziwiają swoimi interpretacjami od kilkudziesięciu lat. Występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. W poniedziałek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza z zespołem Szczecin Philharmonic Big… » więcej
3456789