Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Biegiem "Puchar opata" i warsztatami śpiewu gospel rozpoczynają się I Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku pod Choszcznem.
Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Będzie można kupić m.in. chleb pielgrzyma i nalewkę od siedmiu boleści.

W Bierzwniku znajduje się kompleks zabudowań pocysterskich. - To zakon niezwykły z ponad 900-letnią historią - mówi archeolog Barbara Stolpniak. - Jako zakon osiadły na wsi, rolniczy, byli bardzo mocno wtopieni w krajobraz i te zmiany, które wprowadzali w krajobrazie są zauważalne do teraz jak regulacje wodne, jak sieć założonych pól czy dróg.

Targom towarzyszyć będą m.in. występy chórów, warsztaty śpiewu gospel, rozgrywki sportowe m.in. bieg o puchar Opata, turniej szachowy, zwiedzanie klasztoru pocysterskiego. - Bo to kompleks niezwykły - mówi współorganizatorka imprezy Teresa Świerszcz. - Układ pomieszczeń jest nienaruszony, taki jak był pierwotnie we wszystkich klasztorach. Klasztor topił się we wzgórze dlatego, że to miejsce było miejscem niespokojnym.

To niespokojne niegdyś, niezwykłe do dziś miejsce warto odwiedzać. A rozpoczynające się I Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, które do niedzieli to bardzo dobry pretekst do przyjazdu do Bierzwnika.
Relacja Małgorzata Frymus.

Zobacz także

2010-01-28, godz. 12:04 Prestiżowa nagroda dla szczecińskiego historyka Publikacja dr. Eryka Krasuckiego, historyka Uniwersytetu Szczecińskiego została uznana za książkę roku 2009. Redakcja "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" przyznała to prestiżowe wyróżnienie już po raz ósmy. » więcej 2010-01-28, godz. 10:28 Prezydent Stargardu nagrodził twórców kultury Poznaliśmy laureatów tegorocznej nagrody prezydenta Stargardu dla twórców i animatorów kultury. Dyplomy, kwiaty oraz po 4 tysiące złotych przyznano trójce stargardzian. Otrzymali je: kinoman, choreografka i młody, utalentowany pi… » więcej 2010-01-27, godz. 07:37 Sklep z Ptasimi Piórami z logo od marszałka Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski inwestuje w promocję przez muzykę. Region będzie promować nowa płyta szczecińskiego zespołu "Sklep z Ptasimi Piórami". » więcej 2010-01-07, godz. 16:28 Edukacja w Teatrze Współczesnym Dziś w teatrze nie omawia się tylko spektakli po premierze, ale nawet przed wystawieniem sztuki. » więcej 2009-12-21, godz. 14:47 Plany inwestycyjne Muzeum Narodowego Muzeum Narodowe w Szczecinie przejmie Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Gryficach. W salach wystawowych pojawi się wystawa ze zbiorów Fundacji Czartoryskich w Krakowie. » więcej 2009-12-21, godz. 11:25 Krajowa trójka już odblokowana Na wysokości Płoni obowiązuje ruch wahadłowy. » więcej 2009-12-20, godz. 11:31 Orkiestra Studencka wystąpiła w Zamku Niezależna Orkiestra Studencka pod kierunkiem Kingi Rozkrut wystąpiła wieczorem w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2009-12-19, godz. 16:38 Książęce sale rozbłysną dawnym blaskiem Odtworzenie oryginalnego - renesansowego wyglądu sal książęcych planuje dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2009-12-18, godz. 11:13 Obrazy Dudy-Gracza w Zamku Ponad 100 obrazów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina pędzla Jerzego Dudy-Gracza można od dziś oglądać w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2009-12-12, godz. 08:01 Masłowska w Willi Lentza Na zaproszenie Stowarzyszenia Storrady do Szczecina przyjechała Dorota Masłowska, autorka głośnej "Wojny polsko-ruskiej". » więcej
643644645646647648649