Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Warsztaty ukraińskiej wycinanki, garncarskie i tkackie, a także koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynające się dziś w Szczecinie XV Dni Kultury Ukraińskiej.
Warsztaty ukraińskiej wycinanki, garncarskie i tkackie, a także koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynające się dziś w Szczecinie XV Dni Kultury Ukraińskiej.
Warsztaty ukraińskiej wycinanki, garncarskie i tkackie, a także koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynające się dziś w Szczecinie XV Dni Kultury Ukraińskiej.
Festiwalowi towarzyszyć będzie II Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana „Stan i potrzeby ukraińskiego szkolnictwa w Polsce” oraz panel historyczny "Drogi do niepodległości w XX rocznicę ogłoszenia Aktu Niepodległości Ukrainy"

- Nie da się nie docenić takich spotkań - mówił na poprzednich Dniach Kultury Ukraińskiej Andriej Pawłyszyn ze Lwowa. - Moim zdaniem każdy przypadek wymiany kulturalnej czy prezentacji innych doświadczeń jest ciekawy, potrzebny i zawsze aktualny. Oszacować ich wyniki jest bardzo trudno, jeżeli nie jest to niemożliwe. Dlatego, że - mówiąc metaforycznie - "nawet jeśli tylko w jednym sercu urośnie jakieś ziarno, to ono może dać obfity plon potem".

Wprawdzie oficjalne otwarcie Dni Kultury w najbliższy czwartek, ale już dziś w ośrodku Ukraińskim rozpoczynają się warsztaty ukraińskiej wycinanki, które poprowadzi Mykoła Telyżenko.

- Artysta tworzy świetne dzieła - podkreśla Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - To są współczesne obrazy. Piękne rzeczy. Mykoła Telyżenko jest rzeźbiarzem, więc pracuje w kamieniu i pracuje nożyczkami czy nożykiem. Czyli dwie formy: kamień i papier. W Szczecinie będzie pierwszy raz i chciałbym, żeby w naszym mieście stworzył pracę, którą uświetnimy wystawę, którą będzie prezentował na Zamku Książąt Pomorskich.

Od soboty na zamkowym dziedzińcu zostanie otwarty tez kiermasz rękodzieła ukraińskiego.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2011-11-24, godz. 07:39 Patriotyczne pieśni na przerwach lekcyjnych Ponad 50 wokalistów ze Szczecina i okolic rywalizować będzie o Grand Prix Przeglądu Pieśni i Piosenki Polskiej w Skolwinie. » więcej 2011-11-24, godz. 07:21 Audiobooki dla miejskiej biblioteki Zakupy za pół miliona zł robi Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie. W przyszłym roku na półkach pojawi się kilkadziesiąt tysięcy woluminów. » więcej 2011-11-23, godz. 15:23 Czy kultura się opłaca? Odpowiedź w 13 Muzach Na kulturze wysokiej nie da się zarobić - ten stereotyp zamierzają przełamać organizatorzy konferencji "Biznes versus kultura - Czy kultura się opłaca? Spotkanie twórców i przedsiębiorców rozpocznie się dzisiaj o godzinie 16 w… » więcej 2011-11-23, godz. 07:28 Wykład prof. Ruszkowskiego o problemach w UE O kryzysie ekonomicznym, niechęci do emigrantów i innych problemach w Unii Europejskiej będzie dziś mówił profesor politologii Janusz Ruszkowski. » więcej 2011-11-22, godz. 14:01 Światowy znawca fotografii w Szczecinie "Nowe kierunki rozwoju cywilizacyjnego ujawniające się w charakterystyce obrazu cyfrowego" to tytuł wykładu, jaki André Rouillé wygłosi dla studentów Akademii Sztuki. » więcej 2011-11-22, godz. 08:04 Nie ma pieniędzy na "Pogranicza" Szczecińskie "Pogranicza" w tym roku się już nie ukażą. Na wydanie kolejnego numeru literackiego dwumiesięcznika zabrakło 20 tysięcy złotych. » więcej 2011-11-22, godz. 07:35 Szczecinianie napiszą muzykę do ekranizacji komiksu? Szczecińscy muzycy mają szansę na współtworzenie ścieżki dźwiękowej do nowego polskiego filmu. » więcej 2011-11-21, godz. 14:35 Nowa inicjatywa aktorów w Teatrze Polskim Premierą "Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana rozpoczyna działalność dziś w Szczecinie nowa inicjatywa aktorska - Scena Poniedziałek. » więcej 2011-11-20, godz. 17:23 Studenci zachęcają do radiowej przygody Studencka rozgłośnia ArcyRadio poszukuje chętnych do współpracy. » więcej 2011-11-19, godz. 11:36 Debata z ks. Bonieckim bez dziennikarzy "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka" to tytuł dwudniowej debaty w której udział biorą ks. Adam Boniecki oraz o. Ludwik Wiśniewski i prof. Ryszard Bugaj. » więcej
600601602603604605606