Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów" w Muzeum Narodowym.
Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów" w Muzeum Narodowym.
Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
To nie tylko okazja by poznać jak wyglądała garderoba Majów, ich biżuteria czy buty. To również możliwość obalenia niektórych mitów, związanych z tą cywilizacją, o czym opowiada Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Pozaeuropejskich. - My łakniemy złota, a Majowie bardziej fascynowali się Jadeitem - to elementy kamienia, którym wiercono w zębach i go tam umieszczano, również przekłuwano sobie nim skórę, wtedy czuli się piękniejsi.

Wystawie towarzyszy również prezentacja zdjęć z polskich badań archeologicznych w Gwatemali. Bartłomiej Rogalski kurator tej ekspozycji, zaprasza na spotkanie 3 czerwca z archeologiem Filipem Rogalskim, który dwa lata spędził na pograniczu Peru i Ekwadoru w poszukiwaniu Indian, którzy nie mieli jeszcze kontaktów z cywilizacją. - Ze zdjęć satelitarnych wiemy że jest 17 takich grup, wyprawa ta miała na celu nie spotkanie bezpośrednie ale zebranie dowodów na to, że ta grupa faktycznie jest.

Wystawa będzie czynna do połowy września.

Zobacz także

2011-07-08, godz. 09:12 Koncert mnichów zapełnił cerkiew po brzegi Majsterni Pisni z Ukrainy i Teatr Kathakali z Indii to dwie największe gwiazdy drugiego dnia Spoiw Kultury - festiwalu sztuki, który odbywa się w Szczecinie. » więcej 2011-07-08, godz. 07:42 Międzyzdroje: Nowe odciski dłoni w Alei Gwiazd Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski oraz Janusz Józefowicz i Zbigniew Górny - to odciski ich dłoni zostaną uwiecznione w tym roku w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. » więcej 2011-07-07, godz. 07:48 Międzyzdroje: Spektakl Metro rozpocznie Festiwal Gwiazd Ponad 80 artystów przyjechało na Festiwal Gwiazd do Międzyzdrojów. W programie imprezy ponad 20 spektakli i pokazów filmowych, koncerty i oczywiście ceremonia odciskania dłoni. » więcej 2011-07-07, godz. 07:47 Szczecin: Kultura Dalekiego Wschodu zdominuje Festiwal Spoiwa Kultury Śpiewy mnichów z najstarszego klasztoru w Tybecie i indonezyjskie tradycje teatralno-taneczne, pokazy klasycznego balijskiego tańca kobiet i japońska "muzyka ciszy" to atrakcje rozpoczynającego się dziś w Szczecinie Festiwalu Spoiwa… » więcej 2011-07-06, godz. 09:03 Akademia Sztuki otwiera nowy kierunek Szczecińska uczelnia rozpocznie w tym roku rekrutację przyszłych artystów-malarzy. » więcej 2011-07-05, godz. 16:14 6x6 na 66. urodziny Szczecina Dziś wieczorem rusza projekt Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki. 6 artystek ze Szczecina zrealizuje cykl zdjęć inspirowanych miastem. Spotkanie połączone będzie z opowieścią o najnowszej historii miasta. » więcej 2011-07-05, godz. 13:44 Warsztaty z klaunami na deptaku Bogusława Malowanie twarzy, zajęcia z żonglowania i akrobacje - dziś kolejne wakacyjne warsztaty z klaunami dla dzieci. » więcej 2011-07-05, godz. 12:32 Książka na wakacje Pod takim hasłem w Książnicy Pomorskiej trwa Kiermasz Książki dla dzieci i młodzieży. » więcej 2011-07-04, godz. 17:24 Współpraca Akademii z Muzeum Wspólne wystawy i koncerty, ale też projekty edukacyjno-artystyczne, miedzy innymi kolejne Biennale Sztuki Krajów Nadbałtyckich, odbędą się dzięki podpisanej dziś współpracy Akademii Sztuki w Szczecinie i Muzeum Narodowego. » więcej 2011-06-30, godz. 16:00 Prywatny kolekcjoner z Niemiec darczyńcą dla Muzeum Muzeum Historii Miasta Szczecina wzbogaciło się o nowy obraz. Płótno podarował placówce prywatny kolekcjoner z niemieckiego Paderborn. » więcej
603604605606607608609