Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-12-17, godz. 07:18 Makiety muzeum w muzeum Konkursowe koncepcje planowanego Muzeum Morskiego do zobaczenia na ostatniej w tym roku wystawie czasowej w szczecińskiej Zajezdni Sztuki. » więcej 2011-12-16, godz. 08:38 Etiuda na 170 17 uczniów i studentów ze szczecińskich szkół i uczelni wyróżniono podczas Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA. » więcej 2011-12-16, godz. 08:07 Gwiazdy filmu i teatru na jubileuszu Augustynowicz Szczecin świętuje jubileusz pracy artystycznej Anny Augustynowicz - reżyserki, dyrektor artystycznej Teatru Współczesnego. » więcej 2011-12-15, godz. 13:43 Zamek ma propozycję dla Cameraty Nova Zamek Książąt Pomorskich zwalnia, nie chce jednak zrywać współpracy. » więcej 2011-12-15, godz. 11:16 Game-lan zagrał kolędy w XIII Muzach "Przybieżeli do Betlejem" czy "Lulajże Jezuniu" oraz inne kolędy zagrali w Klubie XIII Muz członkowie orkiestry Game-lan. » więcej 2011-12-15, godz. 09:17 Jubileusz Anny Augustynowicz Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Wkrótce potem objęła stanowisko dyrektora artystycznego tej sceny. » więcej 2011-12-13, godz. 15:03 Spektakl świetlny przed Pleciugą Nowy spektakl świetlny możemy podziwiać przy Pleciudze. Stworzona z kilku tysięcy diod iluminacja zastąpiła multimedialny spektakl, który przez całe lato można było oglądać przy placu Teatralnym. » więcej 2011-12-10, godz. 20:26 "Muzyka, Kultura, Sztuka... " na fotografii [ZDJĘCIA] To tytuł wystawy fotografii fotoreportera Polskiego Radia Szczecin Łukasza Szełemeja, które można oglądać w foyer studia koncertowego S-1 im. Jana Szyrockiego PR Szczecin. » więcej 2011-12-10, godz. 13:17 Hip-hop w teatrze Wieczorem odbędzie się premiera "Nocy Manekinów" Bruno Jasińskiego, w reżyserii Adama Opatowicza. » więcej 2011-12-10, godz. 12:12 Najlepszy głos w kraju ze Szczecina? Dziś okaże się kto ma najlepszy głos w kraju - spore szanse na zwycięstwo ma szczecinianin. » więcej
590591592593594595596