Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-08-09, godz. 11:16 Rusza druga edycja gry muzealnej eMeNeS Przez cały sierpień zadaniem uczestników jest kreatywne zwiedzanie Muzeum Narodowego i rozwiązywanie zadań. Odpowiedzi na pytania umieszczone są w eksponatach lub ich opisach. » więcej 2011-08-08, godz. 07:58 Letnia Akademia Teatralna w Stepnicy Skrzaty, elfy, giganty i leśne duchy przez najbliższy tydzień będą gościć w Stepnicy, gdzie rozpoczyna się Letnia Akademia Teatralna. » więcej 2011-08-07, godz. 09:41 Laureaci Lata Filmowego w Ińsku Po kilkuset projekcjach oraz wielu wspaniałych spotkaniach z twórcami kończy się 38. Ińskie Lato Filmowe. Na zakończenie kapituła przyznała statuetki i wyróżnienia. » więcej 2011-08-06, godz. 10:04 Spektakl z udziałem dzieci w Zamku Na spektakl "Przygody Sindbada Żeglarza" zaprasza dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-08-06, godz. 10:03 Kończy się 38. Ińskie Lato Filmowe Choć projekcje zaplanowano jeszcze na jutro, to dziś poznamy laureatów festiwalu. Od kilku lat na przeglądzie przyznawane są dwie nagrody - Złote rybki dla najlepszego filmu polskiego i zagranicznego, który miał swoją projekcje podczas… » więcej 2011-08-05, godz. 10:08 Andrzej Barański gościem Ińskiego Lata Filmowego Andrzej Barański - jedna z największych indywidualności polskiego kina, będzie dziś gościem 38. Ińskiego Lata Filmowego. Pokazowi najnowszego filmu "Księstwo", którego międzynarodowa premiera odbyła się na festiwalu w Karlovych… » więcej 2011-08-04, godz. 09:02 Trwa Ińskie Lato Filmowe 38. edycja festiwalu potrwa do niedzieli, przed publicznością codziennie po kilka projekcji. » więcej 2011-08-03, godz. 09:06 Ińskie Lato Filmowe: Oferta dla dzieci i dorosłych "Zakochany wilczek" - film dla najmłodszej widowni - rozpocznie szósty dzień 38. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2011-08-02, godz. 07:27 Rusza gra muzealna "eMeNeS" Od dziś szczecińskie Muzeum Narodowe można zwiedzać kreatywnie. Gra polegać będzie na zwiedzaniu połączonym z rozwiązywaniem zagadek związanych z muzeum. » więcej 2011-08-02, godz. 07:07 Trwa 38. Ińskie Lato Filmowe Dziś w programie między innymi wieczorem "Lincz" głośny już film Krzysztofa Łukaszewicza oraz "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego. » więcej
596597598599600601602