Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-10-19, godz. 15:49 Rzeźba z tynku w Remondis Art Corner Monument z artystycznego tynku strukturalnego powstanie w Parku Kownasa. » więcej 2011-10-19, godz. 12:26 Młodzi artyści - w hołdzie budowniczym nowego ładu po roku 1989 W Szczecinie odbędzie się dziś widowisko muzyczno-taneczne zatytułowane "Dzieci Przełomu". » więcej 2011-10-19, godz. 07:25 Szczecińskie muzeum docenione po raz kolejny Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie zostało jedynym z Najlepszych Produktów Turystycznych 2011. » więcej 2011-10-18, godz. 14:26 Barba w Szczecinie Eugenio Barba, współzałożyciel legendarnego "Odin Teatret", będzie gościem specjalnym 14. Międzynarodowych Spotkań Teatralnych "OKNO". » więcej 2011-10-16, godz. 16:08 Druga odsłona projektu "Konstelacja Szczecin" Dziś o godz. 16. w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego rozpoczyna się druga odsłona projektu "Konstelacja Szczecin". » więcej 2011-10-15, godz. 09:12 Drugi dzień festiwalu Japan Fest Go, mahjong a może shogi - o tym, która z japońskich gier strategicznych jest najtrudniejsza będzie można się się dziś przekonać w szczecińskim Pałacu Młodzieży. » więcej 2011-10-14, godz. 11:54 EuroJazz on the Road startuje ze Szczecina [WIDEO] Projekt EuroJazz on the Road obejmuje współpracę artystyczną kilku instytucji z całej Europy w ramach której odbędzie się szereg koncertów warsztatów, seminariów oraz konferencji. » więcej 2011-10-14, godz. 10:31 OFFicyna zaprasza na Miłosza Maraton filmów dokumentalnych o Czesławie Miłoszu rozpoczął się w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2011-10-12, godz. 17:05 Filharmonia Szczecińska zaprasza do współpracy Przedstawienie jak najszerszej oferty artystycznej szczecińskim melomanom - to jedno z głównych założeń podpisanego dziś porozumienia przedstawicieli środowiska muzycznego Szczecina. » więcej 2011-10-12, godz. 14:56 Cenckiewicz w Książnicy Historyk Sławomir Cenckiewicz będzie specjalnym gościem dzisiejszego spotkania w siedzibie szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. » więcej
604605606607608609610