Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-05-20, godz. 09:05 Międzyzdroje: Znamy gwiazdy tegorocznego Festiwalu Izabela Kuna, Zbigniew Górny, Janusz Józefowicz i Krzysztof Materna odcisną swoje dłonie podczas tegorocznej edycji międzyzdrojskiego Festiwalu Gwiazd. » więcej 2011-05-19, godz. 18:38 Odrapana brama stanie się Galerią Brama Kamienicy w alei Piastów przy "Galerii pod Sukniami" zamieni się w salę wystawową. » więcej 2011-05-19, godz. 13:18 Zbliżają się "Inspiracje" zainspirowane "Rajem" "Kwartał Kultury" będzie miejscem tegorocznych "Inspiracji czyli Festiwalu Sztuki Wizualnej". » więcej 2011-05-18, godz. 07:50 W sobotę poznamy "Piosenkę o Szczecinie" 10 zespołów napisało utwór na konkurs "Piosenki o Szczecinie" - koncert finałowy odbędzie się w najbliższą sobotę 21 maja w Klubie XIII Muz w Szczecinie. » więcej 2011-05-17, godz. 13:11 Szczecin: 1. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy - Me.Ba Nazwa festiwalu jest skrótem od Mediterian oraz Bałtyk - Me.Ba i odbywa się w ramach oficjalnej współpracy miast Szczecin i Bari. » więcej 2011-05-16, godz. 20:36 Dni Kultury Francuskiej w Szczecinie W tym roku hasłem dni jest "Polonia we Francji". Podczas inauguracji odbył się wykład prof. Konrada Czerskiego "Maria Skłodowska-Curie - pierwsza dama promieniotwórczości". » więcej 2011-05-15, godz. 10:57 Tysiące Szczecinian odwiedziło muzea Tysiące Szczecinian do pierwszej w nocy wędrowały po mieście z jednego muzeum do drugiego, nie zważając na niesprzyjającą pogodę. » więcej 2011-05-14, godz. 14:42 Europejska Noc Muzeów w Szczecinie Koncerty, wystawy, działania, spotkania czyli mnóstwo atrakcji i tysiące eksponatów do zobaczenia i to wszystko bez wydawania ani jednej złotówki. » więcej 2011-05-13, godz. 12:35 Spotkanie z Ingą Iwasiów w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Codzienność jako źródło literatury - to temat dzisiejszego spotkania autorskiego ze szczecińską pisarką i krytyczką literacką - Ingą Iwasiów. » więcej 2011-05-13, godz. 10:04 Spektakl w schronie przeciwatomowym Teatr "Nie Ma" wystąpi dziś wieczorem w podziemnym schronie przeciwatomowym pod dworcem głównym w Szczecinie. » więcej
614615616617618619620