Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-04-28, godz. 18:32 Wystawa o Stanisławie Leszczyńskim na Zamku Ponad 200 eksponatów pochodzących z kilkunastu muzeów i archiwów z Polski, a także z Francji trafiło do Zamku Książąt Pomorskich na wystawę "Stanisław Leszczyński - wieczny tułacz". » więcej 2011-04-28, godz. 17:57 Igielska dyrektorem Zamku Barbara Igielska została dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-04-28, godz. 17:43 Maszewo zaprasza na WEJRZENIA Po raz szósty do Maszewa zjadą się artyści z całej Polski a także Ukrainy i Białorusi. » więcej 2011-04-28, godz. 14:10 Zostań wolontariuszem podczas Nocy Muzeów Muzeum Narodowe w Szczecinie poszukuje wolontariuszy, którzy będą pomagać przy Europejskiej Nocy Muzeów. Powinni być młodzi, energiczni i kreatywni. » więcej 2011-04-28, godz. 07:51 Mozolny remont szkoły muzycznej W tym roku na remont budynku Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Szczecinie przeznaczono kolejne 850 tysięcy złotych. » więcej 2011-04-27, godz. 15:59 Krzysztof Niewrzęda w finale Nagrody Silesius Szczeciński pisarz Krzysztof Niewrzęda znalazł się w czołówce konkursu o prestiżową Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii książka roku. » więcej 2011-04-27, godz. 15:09 Premiera nowego Magazynu Miłośników Szczecina "Szczeciner" czyli Magazyn Miłośników Szczecina dziś ma swoją premierę. Na godzinę 17 redakcja zaprasza na promocje pierwszego numeru czasopisma do Teatru Małego. » więcej 2011-04-26, godz. 11:53 "Leopoldinum" w Filharmonii Szczecińskiej Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum" wraz z prof. Tomaszem Tomaszewskim oraz laureatami Ogólnopolskiego Konkursu "Skrzypce dla Najlepszych" zagrają w czwartek w Szczecinie. » więcej 2011-04-21, godz. 21:47 Tomasz Fabiański laureatem "Złotych Point 2011" Tomasz Fabiański z Warszawskiej Szkoły Baletowej został potrójnym laureatem "Złotych Point 2011". » więcej 2011-04-20, godz. 12:26 Zgłoś swojego kandydata do Nagrody Artystycznej Kandydatury do Nagrody Artystycznej i do tytułu Mecenasa Kultury przyjmowane są do 30 kwietnia na stronie www.szczecin.eu. » więcej
617618619620621622623