Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2010-06-30, godz. 07:47 Artyści z całego świata w Szczecinie Po raz 11. w Szczecinie rozpoczyna się dziś Międzynarodowy Festiwal Spoiwa Kultury. Na cztery najbliższe dni przygotowano 14 wydarzeń artystycznych z udziałem ponad 90 artystów z całego świata. » więcej 2010-06-29, godz. 17:26 Ponad 200 projektów do ESK Festiwal dla osób, które mieszkają przy ulicy Szczecińskiej albo Stettiner Strasse, targi kwiatów czy też polsko-niemiecki rajd rowerowy na autostradzie Szczecin-Berlin to jedne z wielu projektów, na które ma szanse Szczecin w ramach… » więcej 2010-06-27, godz. 22:29 ARTelier na finiszu W szczecińskim porcie odbył się dziś koncert zamykający I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej ARTelier. » więcej 2010-06-27, godz. 17:01 Orkiestra Garnizonowa zagrała na Różance Koncert Orkiestry Garnizonowej na terenie Różanki w Parku Kasprowicza w Szczecinie zakończył obchody 65 rocznicy powstania 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2010-06-27, godz. 07:59 Wasyl Grocholski najlepszym tenorem 759 róż i miano rycerza - zwycięzcy 12 Turnieju Tenorów zdobył Wasyl Grocholski z Ukrainy. » więcej 2010-06-26, godz. 11:25 Chopin w Różance dla dorosłych i dla dzieci Szczecińska Różanka dziś znowu będzie rozbrzmiewać muzyką, ale też śmiechem dzieci. » więcej 2010-06-26, godz. 01:05 Imprezowy weekend w powiecie stargardzkim Ciekawie zapowiada się weekend w powiecie stargardzkim. W sobotę i w niedzielę zaplanowano święta dwóch gmin - Dobrzan i Marianowa. » więcej 2010-06-20, godz. 11:31 "Mój Tramwaj" po raz ostatni wyrusza w trasę VIII Międzynarodowy festiwal Performance Intermedia kończy się dziś w Szczecinie. » więcej 2010-06-20, godz. 10:30 Flety i klarnety w Różanym Ogrodzie Sztuki Muzyki klasycznej w wykonaniu flecistów i klarnecistów będzie dziś można posłuchać w szczecińskiej Różance w ramach cyklu imprez pod wspólnym tytułem „Różany Ogród Sztuki”. » więcej 2010-06-13, godz. 00:03 Rodzinny art-piknik w Piwnicy Kany Swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentują twórcy biżuterii, ceramiki, kartek, kreatywnych zabawek, obrazów, toreb, autorskich kolekcji ubrań i wielu innych ręcznie wykonywanych przedmiotów. » więcej
637638639640641642643