Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2010-04-27, godz. 16:36 "Krąg" nagrywa ludowe kolędy w S-1 Zespół "Krąg" nagrywa w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Wśród 21 utworów są również mało znane, często zapomniane świąteczne pieśni ludowe i regionalne. » więcej 2010-04-26, godz. 11:27 Grand Prix pojechało do Skierniewic Justyna Panfilewicz ze Skierniewic zdobyła Grand Prix X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Artystycznej "O Złote Koło Młyńskie" odbywającego się w Stargardzie. » więcej 2010-04-26, godz. 08:42 Podróże Szczecinian: Folklor w najlepszym wydaniu Niedzielny występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, pod tytułem "W podróży do źródeł", to już czwarty z kolei koncert prezentujący bogactwo i różnorodność polskiego folkloru. » więcej 2010-04-26, godz. 06:59 Lipiec wygrywa Kontrapunkt Grand Prix dla spektaklu "Lipiec" według dramatu i w reżyserii Iwana Wyrypajewa Teatru na Woli z Warszawy. » więcej 2010-04-24, godz. 12:58 Trwa Kontrapunkt Dwustu widzów wzięło udział w transgranicznej części Kontrapunktu. Dziś przedostatni dzień 45 Przeglądu Teatrów Małych Form. » więcej 2010-04-24, godz. 12:56 Inga Iwasiów podpisywała swoją książkę Swoją najnowszą książkę podpisywała wczoraj szczecińska pisarka - Inga Iwasiów. » więcej 2010-04-24, godz. 00:24 Szczecinianie "W podróży do źródeł" Koncert "W podróży do źródeł" to czwarty koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, który zaprezentuje bogactwo i różnorodność polskiego folkloru. » więcej 2010-04-23, godz. 13:10 Inga Iwasiów podpisuje swoją książkę Swoją najnowszą książkę będzie dziś podpisywać szczecińska pisarka - Inga Iwasiów. » więcej 2010-04-23, godz. 07:16 Kontrapunkt zaprasza od rana Na scenie Teatru Pleciuga wystąpi belgijska Grupa Kate McIntosh z przedstawieniem "Dark Matter". Organizatorzy Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt zapraszają o godzinie 10. » więcej 2010-04-22, godz. 10:07 Turniej stargardzkich bajarzy Dziś w Książnicy Stargardzkiej odbędzie się I Stargardzki Turniej Bajarza i Opowiadacza Legend. » więcej
639640641642643644645