Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2009-07-01, godz. 13:15 Konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Dialogu Muzeum Narodowe w Szczecinie ogłosiło konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Centrum Dialogu Przełomy. Budynek ma stanąć przy pl. Solidarności. » więcej 2009-06-26, godz. 13:52 Trwają przygotowania do 13 sfer » więcej 2009-06-26, godz. 10:21 W Zamku pokazują, co doktor namalował Wykładowcy Pomorskiej Akademii Medycznej postanowili zaprezentować swoje pozazawodowe hobby. » więcej 2009-06-25, godz. 10:17 Fundusz Filmowy wesprze najlepsze produkcje 20 zgłoszeń napłynęło do Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego "Pomerania Film", na ogłoszony niedawno konkurs. » więcej 2009-06-22, godz. 08:53 Artystyczna wizja śmierci Jezusa W kościele pocysterskim w Marianowie odsłonięto Drogę Krzyżową, której 14 stacji namalowali artyści z Polski, Danii i Niemiec. » więcej 2009-06-22, godz. 08:53 Festiwal PI zakończony Prezentacjami Videoartu zakończył się w Szczecinie 7. Festiwal PI Performance Intermedia. » więcej 2009-06-21, godz. 17:24 Teatr Brama o końcu świata Aktorzy oraz reżyser goleniowskiego Teatru Brama przygotowują spektakl o końcu świata. » więcej 2009-06-21, godz. 17:07 7. festiwal PI Performance dobiega końca Przed uczestnikami festiwalu dwie ostatnie imprezy: właśnie teraz można wybrać się spacerkiem po Niebuszewie, zaś o godzinie 19 w Miejscu Sztuki OFFicyna "PI-talk" i "Pi-show" - pokaz fotografii Fotoklubu Szczecin. » więcej 2009-06-21, godz. 15:47 Szczecin: Sztuka performerów na ulicach miasta W Szczecinie na placu Grunwaldzkim, na Deptaku Bogusława, w restauracji przy ul. Mariackiej i w Bramie Jazz Cafe w niedziele popołudnie można spotkać artystów 7. Festiwalu PI Performance Intermedia. » więcej 2009-06-20, godz. 17:39 Wystawa prac Gertrudy Wegner Oryginalne maskotki wykonane na drutach z włóczki, obrazy malowane techniką suchej pasteli, ręcznie wyszywane obrusy i serwetki to część ekspozycji niewidomej artystki Gertrudy Wegner. » więcej
652653654655656657658