Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2009-08-21, godz. 09:21 39. Fama na półmetku O Trójząb Neptuna - nagrodę festiwalu walczy blisko 400 artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier. » więcej 2009-08-20, godz. 08:36 Nietypowy pokaz mody na fotografiach Osoby z zespołem Downa pojawiły się w nietypowych sceneriach - w strojach polskich projektantów - na fotografiach artysty Okio Petersena, które można od dziś oglądać na Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2009-08-17, godz. 11:00 Słowacki nad Miedwiem „Ja, co przebiegłszy świat - kochałem jedną” - to tytuł spektaklu, który odbył się na scenie Muszli Koncertowej w Morzyczynie. W widowisku wykorzystano utwory Juliusza Słowackiego w nietypowym, muzycznym wykonaniu. » więcej 2009-08-16, godz. 14:19 Koniec "Wiatraka", będzie się działo! W Świnoujściu dobiega końca 25. pływający festiwal piosenki morskiej "Wiatrak". Festiwal ten co roku przyciąga tłumy miłośników muzyki szantowej z całej Polski. » więcej 2009-08-16, godz. 13:45 Magiczny zakątek w obrazach artystów W Morzyczynie nad jeziorem Miedwie można obejrzeć poplenerową wystawę pod tytułem "Magiczny zakątek". » więcej 2009-08-16, godz. 13:32 Młodzi aktorzy zagrali PRL W Stepnicy zakończyły się warsztaty teatralne dla młodzieży, po raz pierwszy zorganizowane przez kilka zachodniopomorskich teatrów. » więcej 2009-08-14, godz. 17:08 Pożegnanie Wojciecha Jabłońskiego Przyjaciele, znajomi, koledzy i uczniowie pożegnali na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Wojciecha Jabłońskiego. » więcej 2009-08-14, godz. 12:45 Lubisz szanty? Musisz być na "Wiatraku" » więcej 2009-08-14, godz. 11:42 Mięsożerne rośliny na wystawie w Zamku Muchołówka, rosiczka, kapturnica i dzbanecznik to tylko niektóre ze 100 gatunków roślin mięsożernych, które można zobaczyć na specjalnej wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2009-08-13, godz. 13:13 Świnoujście: Ruszył szantowy festiwal "Wiatrak" Pływający Festiwal Piosenki Morskiej "Wiatrak" rozpoczął się w Świnoujściu. » więcej
652653654655656657658