Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2009-07-19, godz. 10:24 Karuzela Cooltury pełna atrakcji Artyści kultury wysokiej i masowej, profesjonaliści i amatorzy oraz sportowcy i dziennikarze poszukają w Świnoujściu tego, co w kulturze i w nas najlepsze - trwa tam Karuzela Cooltury. » więcej 2009-07-18, godz. 20:55 Karuzela Cooltury w Świnoujściu Od wczoraj w Świnoujściu kręci się Karuzela Cooltury. » więcej 2009-07-18, godz. 12:36 Wiele atrakcji na Karuzeli Cooltury Koncert w wykonaniu Waldemara Malickiego z orkiestrą oraz gośćmi oficjalnie zainaugurował Karuzelę Cooltury w Świnoujściu. » więcej 2009-07-18, godz. 10:14 Złoty laur cisowy dla Jacka Bławuta Film Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór" otrzymał złoty laur cisowy - nagrodę publiczności zakończonego w piątek 13 Lata z Muzami w Nowogardzie. » więcej 2009-07-17, godz. 16:25 W Kołobrzegu ruszył Jarmark Solny Na stoiskach kolekcjonerskich można znaleźć dawne monety, unikatowe znaczki, białą broń, starą porcelanę i winylowe płyty. » więcej 2009-07-17, godz. 16:18 Tłumy na debatach Karuzeli Cooltury Ponad 2000 osób chce wziąć udział w debatach organizowanych w ramach Karuzeli Cooltory w Świnoujściu. » więcej 2009-07-17, godz. 13:44 Ciekawy gość "Obserwatorium kultury" Peter Baumgardt jest gościem "Obserwatorium kultury", zorganizowanego przez najmłodszą w Szczecinie instytucję kultury "Szczecin 2016". » więcej 2009-07-17, godz. 10:31 Karuzela Cooltury już się kręci Koncerty, warsztaty, panele dyskusyjne, wystawy, konkursy i spektakle teatralne - to program Karuzeli Cooltury, która zagościła w Świnoujściu, Heringsdorfie, Bansin i Ahlbecku. » więcej 2009-07-16, godz. 13:07 Trzebiatów: Wystawa o życiu trzech narodów W Trzebiatowie otwarto wystawę etnograficzną prezentującą tradycje i zwyczaje ludzi narodowości niemieckiej, ukraińskiej i polskiej zamieszkujących to miasto oraz okoliczne wsie po II Wojnie Światowej. » więcej 2009-07-16, godz. 12:52 Szczecin: Galeria sztuki w ruinie? Czy w 2012 roku będziemy mieli w Szczecinie centrum sztuki współczesnej w byłej transformatorowni przy ulicy Świętego Ducha? » więcej
655656657658659660661