Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2009-04-17, godz. 15:28 Short Waves w Radiu Szczecin Short Waves w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin, czyli szczeciński etap Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych. » więcej 2009-04-17, godz. 08:36 W Gryfinie rozpoczął się FIFART Ryszard Słowicki, szczeciński bard obchodzący 20-lecie pracy artystycznej, był gościem V Festiwalu Intymnych Form Artystycznych, który rozpoczął się w Gryfinie. » więcej 2009-04-15, godz. 14:39 Archiwum Grassmanna w Książnicy Książnica Pomorska otrzymała dziś archiwum Hermanna Günthera Grassmanna i związanej ze Szczecinem rodziny Grassmannów. » więcej 2009-04-15, godz. 09:51 Nowy dar dla Książnicy Książnica Pomorska otrzyma dziś oficjalnie archiwum Hermanna Günthera Grassmanna i związanej ze Szczecinem rodziny Grassmannów. » więcej 2009-04-10, godz. 16:50 "Pleciuga" przygotowuje się do przeprowadzki Dopiero pod koniec maja Teatra Lalek "Pleciuga" będzie otwarty dla widzów. Pod koniec kwietnia rozpocznie się przeprowadzka teatru z czterech miejsc jakie obecnie zajmuje. » więcej 2009-04-09, godz. 09:01 Nie będzie festiwalu Musica Genera Nie będzie festiwalu Musica Genera - pisze Gazeta Wyborcza. » więcej 2009-04-07, godz. 08:37 Nagrody artystyczne Prezydenta Szczecina przyznane Muzycy Anna Zaradny i Robert Piotrowicz oraz artysta malarz Wojciech Zieliński zostali laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina. » więcej 2009-04-07, godz. 08:33 Nowe cenne eksponaty Muzeum Narodowego Dwie bardzo cenne monety kupiło Muzeum Narodowe w Szczecinie podczas aukcji w Poznaniu. » więcej 2009-04-06, godz. 13:51 Przedpremierowy pokaz "Generała Nila" W szczecińskim Mutikinie zostanie wyświetlony na zamkniętym pokazie film "Generał Nil" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Obraz poświęcony legendarnemu dowódcy Kedywu Armii Krajowej wejdzie na ekrany kin 17 kwietnia. » więcej 2009-04-06, godz. 12:50 Sowieci w Polsce i Budapeszt'56 na zdjęciach Instytut Pamięci Narodowej przygotował dwie wystawy prezentujące materiały i zdjęcia dotyczące stosunków polsko-radzieckich w XX wieku oraz powstania na Węgrzech w 1956 roku. » więcej
659660661662663664665