Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2008-11-20, godz. 12:15 O polskim exodusie z łagrów w Klubie XIII Muz Wstrząsający film "The Lost Requiem" o historii tysięcy polskich kobiet i dzieci, które w 1942 r. zostały ewakuowane do Persji z obozów w ZSRR zostanie pokazany Klubie XIII Muz. » więcej 2008-11-19, godz. 18:40 Zdjęcia orłów do zobaczenia w Książnicy "Pomorze kraina orłów" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-19, godz. 14:40 Wernisaż w Książnicy Pomorskiej Wernisaż "Pomorze krainą orłów" rozpocznie się dziś o godzinie 17 w Sali pod Piramidami Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2008-11-19, godz. 09:51 Urzędniczka pisze wiersze Kilka dni temu w tomie Post Scriptum Antologia ukazały się wiersze pracownicy Wydziału Inwestycji w szczecińskim magistracie Marii Polak. » więcej 2008-11-16, godz. 17:47 Matki Solidarności wyjechały ze Szczecina Wystawa Matki Solidarności jest prezentowana przed Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie w ramach Dni Polskich. » więcej 2008-11-15, godz. 17:02 Koncert organisty Juliana Gembalskiego w katedrze Wybitny polski organista Julian Gembalski wystąpi dziś w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2008-11-14, godz. 09:04 Zatoka Trujących Jabłuszek To tytuł nowej książki Moniki Szwai, którą od dziś można kupić w księgarniach. » więcej 2008-11-12, godz. 08:53 Odzyskanie niepodległości na wystawie Kartki pocztowe, militaria i odznaczenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości - to wszystko od dziś można zobaczyć w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-10, godz. 15:25 Henryk Talar gościem wystawy w Szczecinie Henryk Talar, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, niegdyś aktor Teatrów Dramatycznych w Szczecinie był gościem specjalnym wernisażu wystawy w Zamku Książąt Pomorskich zatytułowanej "W stronę Schulza". » więcej 2008-11-10, godz. 09:53 Twórczość Schulza tematem wystawy w Zamku Prace Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy Gracza, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Horowitza czy Tadeusza Kantora od dziś będzie można oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. » więcej
676677678679680681682