Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2008-07-08, godz. 09:35 Irak i jego mieszkańcy na zdjęciach Do trzeciego sierpnia w sali Świętoborzyców będzie można oglądać wystawę fotografii "Irak i jego mieszkańcy" Jerzego Undry. » więcej 2008-07-08, godz. 09:31 Warsztaty rzeźbiarskie pod chmurką Pod okiem artysty Wiktora Zubka będzie można rzeźbić na szczecińskim deptaku Bogusława w mydle i plastelinie. » więcej 2008-07-03, godz. 13:35 "Sztuka postkonsumpcyjna" w Zamku Kolekcja Regionalna Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie zaprasza dziś na otwarcie wystawy "Sztuka postkonsumpcyjna". Prace są wystawione w galerii południowej Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2008-07-02, godz. 09:35 Festiwal Artystów Ulicy w Szczecinie Niezwykle ciekawie zapowiada się 9. Festiwal Artystów Ulicy, który dziś rozpoczyna się w Szczecinie. » więcej 2008-07-01, godz. 22:19 "Herbert. Reaktywacja" Pierwszy Festiwal Literacki "Herbert. Reaktywacja" rozpoczął się dzisiaj na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach obchodów 10 rocznicy śmierci poety. » więcej 2008-07-01, godz. 11:57 Festiwal o Herbercie w Zamku I Festiwal Literacki "Herbert. Reaktywacja" rozpoczyna się dziś w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2008-07-01, godz. 09:36 Spektakl w podziemiach Dworca PKP Na niezwykłą premierę zaprasza dziś wieczorem Teatr Współczesny. Spektakl "Eine kleine" będzie grany w schronie w podziemiach Dworca Głównego PKP. » więcej 2008-06-29, godz. 15:53 Solista z Rumunii najlepszym tenorem Teodor Ilincai zdobył wszystkie nagrody w 10. Wielkim Turnieju Tenorów, który zakończył się w nocy z soboty na niedzielę na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2008-06-28, godz. 22:05 Cygańskie tańce, potrawy i patelnie Występem cygańskiego muzyka Maxo rozpoczął się II Festiwal Piosenki i Kultury Romskiej w Szczecinie. Mieszkańcy mogli bawić się do późnego wieczora. » więcej 2008-06-28, godz. 14:20 Koncert na wodzie Już po raz 6. dziś wieczorem odbędzie się "Koncert na Wodzie" organizowany od lat przez koncertmistrza Filharmonii Szczecińskiej Jana Waraczewskiego. » więcej
679680681682683684685